Yeni Araç Alındığında Kaç Gün İçinde Sigorta Yaptırılması Gerekir?

Günümüzde artan sıfır araç fiyatları sebebiyle ikinci el araç alım satımında gözle görülür bir hareket mevcut. Satışların bu denli artması sebebiyle daha önce de dile getirilen ancak etkileyici bir karşılık bulamayan bazı mağduriyetler yüksek sesle daha fazla dile getirildi ve sonunda bu mağduriyetler değerlendirilerek yönetmelikte yerinde bir değişikliğe gidildi…

İkinci el araç satışlarında aracın sigortası yönünden konuya kısaca göz atalım. 01/09/2019 tarihinden önce araç satışlarında sigorta açısından süreç şu şekilde işlemekteydi. İkinci el araç satıldığında aracın önceki sahibinin sigortasını aracın yeni sahibi yeniden sigorta yaptırmadığı taktirde 15 gün boyunca kullanabiliyordu. Dolayısıyla bu 15 günlük süre içinde aracın yeni sahibinin herhangi bir kaza yapması halinde kazanın faturası bir nevi aracı satmasına rağmen önceki sahibine çıkartılıyordu.

Bu uygulama sebebiyle aracı satan kişi kendi kusuru olmamasına rağmen yeni yaptıracağı sigortada prim artışı ile karşılaşıyor, hatta sigorta şirketleri zaman zaman aracın yeni sahibinin yapmış olduğu kaza sebebiyle aracın eski sahibinden rücuan ücret talep edebiliyordu. Bu hususta yaşanan mağduriyetler sebebiyle açılan davalar ve sigorta şirketlerine yapılan şikayetler sonunda, yönetmelikte değişikliğe gidildi.

01/09/2019 tarihinden itibaren geçerli olan yönetmelik değişikliğine göre artık aracın yeni sahibi tarafından araç satın alındığı andan itibaren sigorta yaptırılması gerekiyor, aksi taktirde aracın yeni sahibi tüm riski kendi üzerine almış olacak.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında uygulama esaslarına ilişkin yönetmelikte yapılan yerinde değişiklik sayesinde artık aracı sattıktan sonra eski araç sahibinin araçla ve resmi işlemleriyle ilgili bir sorumluluğu kalmıyor. Dolayısıyla aracın yeni sahibinin aracın sigortasını yaptırarak kendi sorumluluğunu bilerek hareket etmesi amaçlanıyor.

Kısacası 01.09.2019 tarihi itibariyle ikinci el araç alım satımlarında aracın yeni sahibinin aracı sigortalattırmak için 15 gün süresi bulunmuyor. Yeni araç alanların bu durumu bilerek hareket etmesi ise oldukça önemli. Zira sigorta yapılmayan araçlarda olası bir kaza halinde tüm riskleri araç sahibi tek başına omuzlamak durumunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir