Xenon (Zenon) Far Muayeneden Geçer mi?

Son yılların rağbet gören uygulamaları arasında gaz deşarjlı halk arasında Xenon ismiyle bilinen far sistemleri öne çıkmakta. Beyaz aydınlatma olarak da bilinen bu aydınlatma sistemlerine üst düzey donanıma sahip araçların fabrika çıkışlarında da yer veriliyor. Orijinal xenon araçların görsel açıdan çok havalı olduğu düşünülerek orijinalinde xenon aydınlatma bulunmayan araçlarda yapılan xenon far değişimleri aydınlatma anlamında pek çok dezavantajı yanında getirmekte. Düşük maliyetle satılan kalitesiz xenon farların en büyük zararı özellikle karşıdan gelen araç sürücülerine dokunmaktadır.

Bunun haricinde en çok sorulan sorular arasında xenon farlı araçların muayeneden geçip geçemeyecekleri. Tüvtürk sitesinde yer verilen xenon far kullanımına ilişkin bilgilerde xenon far kullanan motorlu araçlarda, far yıkama temizleme mekanizması ve otomatik çalışan far ayar mekanizmasının bulundurulmasının zorunlu olduğu ve bulunmamasının bir kusur olduğu yer almakta.

Özellikle araçta bulunan orijinal halojen farın sökülerek yerine Xenon far takılması mevzuat gereği teknik bir değişiklik sayılmaktadır ve bu değişiklik müsaade edilen değişikliklerden değildir. Dolayısıyla orijinalinde halojen far bulunduğu halde sökülerek xenon far takılan motorlu taşıtlar muayeneden geçememektedir. Bu değişikliği yapanların muayene esnasında muayeneden geçebilmeleri için aracın orijinalinde olduğu gibi halojen aydınlatma ünitesini geri takmaları gerekmektedir.

Diğer bir hususta orijinalinde xenon aydınlatma olmamasına rağmen sonradan xenon far takılan araçlara ceza uygulanıp uygulanmadığı hususu. Orijinal olmayan Xenon farların  meydana getirecekleri tehlike sebebiyle bu tarz değişikliklere trafik ekipleri tarafından cezai müeyyide uygulanmakta, genel tabirle xenon far değişikliklerine ceza yazılmaktadır.

Tüm bu anlattıklarımız ışığında hâlâ xenon aydınlatma sisteminde merakınız varsa kullanacağınız sistemlerin mutlaka orijinal ve kaliteli sistemler olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Zira kalitesiz aydınlatma, karşıdan gelen aracı tehliyeke düşüreceği gibi tüm trafik güvenliğini ve kendi güvenliğinizi tehlikeye atmanıza sebep olacaktır. Ayrıca muayene öncesinde de xenon sistemi sökerek orijinal aydınlatma ünitenizi takmayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Xenon kullanımınızda her an için trafik ekiplerince tarafınıza ceza yazılabileceğini de bir kez daha hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir