Vergi Borcu Olan Araç Satılır mı?

Vergi borcu olan araç satılır mı ? Ülkemiz genelinde son yıllarda yaşanan parasal sıkıntı toplumun genelinde hissediliyor. Bu sıkıntılar sonucunda gerek vergi ödemeleri gerekse araç muayeneleri gibi periyodik işlemlerde gecikmeler yaşanabiliyor. Vergi borcu bulunan kişilerin araçlarını satmak istemesi durumunda akıllarına gelen soru vergi borcunu ödemeden satışın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği.

Teknoloji çağının getirdiği yeniliklerle birlikte, tek noktada tüm bilgilerin toplanması sebebiyle her kurum ihtiyacı olan bilgiye anında erişebiliyor. Vergi borcu olan araçların satışı esnasında da satışı gerçekleştirecek olan noter sistemden sorgulama yaptığında aracın ceza ve vergi borcunu görebiliyor. Vergi borcu olan aracın satışına onay verilmiyor.

yeşil araba ve paralar

Vergi borcu olan araç satışının yapılabilmesi için vergi borcunun bulunmaması gerekiyor. Vergi borcu olan aracın satışı kesinlikle yapılmamakta. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu belirtelim. Vergi borçları bilindiği üzere iki taksitte ödenebiliyor. İstenildiği taktirde taksitin ilki 6. ayda ikincisi ise 12. ayda ödenebilir. Bu sebeple vergisinin ilk taksiti ödenmiş bir aracın satışı yapılabilir. Bunun için verginin ikinci taksitinin son ödeme tarihi gelmemiş olmalı. Bu durumda aracın satışında bir sorun yaşanmayacaktır.

Bu bilgiler ışığında MTV borcu bulunan aracın satışı kesinlikle yapılamazken vergi borcunun ilk taksiti ödenmiş ve ikinci taksit süresi henüz gelmemiş aracın satışı yapılabilir diyoruz. Satışı yapılmak istenen aracın geriye dönük ödenmemiş başkaca vergi borcu bulunuyorsa, bu vergi borçlarının tamamının ödenmesi gerekmektedir. Online sistemler sayesinde vergi borcunun bulunup bulunmadığı satış esnasında noterlik tarafından görüntülenecektir. Aracınızın ödenmemiş vergi borcu bulunup bulunmadığını buradaki linki tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir