Uzun Farları Yanmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Uzun farları yanmayan araç muayeneden geçer mi , uzun farları ayarsız olan araç muayeneden geçer mi, uzun farların yanmaması ağır kusur mu hafif kusur mu, uzun farlar çalışmayan aracın durumu nedir? Tüm bu sorular aracında aydınlatma sorunu olan araç sahipleri tarafından muayene öncesinde sıklıkla soruluyor. Bu hususlar sitemizde de en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

Uzun Farları Yanmayan Araç Durumu Nedir?

Öncelikle araçta muayene esnasında uzun farlara ilişkin pek çok hususta kontrol yapıldığını belirtelim. Araçta uzun farlarda yapılan bu kontrollerde tespit edilecek kusurlardan bazıları ağır kusur sayılırken bazıları ise hafif kusur sayılmaktadır. Hafif kusur sayılan eksiklikler muayeneye engel değilken ağır kusur sayılan hususlar ise aracın muayeneden geçememesine neden olmaktadır. Şimdi uzun farlarda aranan ağır kusurları sıralayalım. Uzun far yanlış renk ise ağır kusur, uzun farların her ikisinin de fonksiyonunu yerine getirmemesi ağır kusur ve uzun farlardan birisinin fonksiyonunu yerine getirememesi de ağır kusur sayılmaktadır. Kısacası araçtaki uzun farların hiç çalışmaması, renginin yanlış olması ve uzun farlardan bir tanesinin bile çalışmaması aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmektedir. Uzun farlarında bu kusurlardan bir tanesi bile olan araç sahibinin bu kusuru giderdikten sonra aracını muayeneye götürmesi oldukça önemlidir. Aracınızı muayeneye götürmeden önce ön azından ağır kusurlar açısından aracınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Uzun farlarda hafif kusur sayılan hususlar!

uzun farları yanmayan araç

Uzun farlarda hafif kusur sayılan eksiklikler ve hataları ise şu şekilde sıralayabiliriz. uzun far montaj pozisyonunun uygun olmaması, uzun far sayısının uygun olmaması, uzun farın kısmen aksesuarlar ile kapatılmış olması, uzun farın bağlantısının gevşek olması, uzun farın elektrik bağlantısının yanlış olması, uzun farın ampullerinin yanlış yönde takılmış olması, uzun far ayarının çok yüksek veya düşük olması, uzun far yönünün hatalı olması ve uzun farların ışık şiddetinin zayıf olması hafif kusur kapsamında değerlendirilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu kusurlardan bir veya birkaçının aracınızda bulunması aracınızın muayeneden geçmesine engel olmayacaktır. Ancak aydınlatma hususunda pek çok olumsuz duruma sebebiyet vereceğinden dolayı hafif kusur sayılan eksiklik ve aksaklıkların da en kısa sürede düzeltilmesi daha güvenli bir sürüş açısından oldukça önemlidir.

Aydınlatma sistemleri, gece yolculuklarında araçların trafikte güvenle yol alabilmesi için olmazsa olmak aksamları arasında yer almaktadır. Bu nedenle muayeneden geçememekten daha önemli olan yaşanması olası bir kazaya sebebiyet vermemek için aydınlatma sistemlerinin her daim olması gerektiği şekilde çalışır vaziyette tutmaktır. Aydınlatma sistemleri taşıt güvenliği açısından her daim standartlara uygun ve çalışır vaziyette tutulmalıdır. Standartlara uygun olmayan xenon ( zenon ) farların kullanımı da trafik güvenliğini tehdit etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir