Süresi Geçen Araç Muayenesinin Cezası Ne Kadar

Yazımız içeriğinde muayene süresi geçen araçlardan araç muayene gecikme cezasının ne şekilde ve hangi oranlarda tahsil edildiği hususunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Bu sayede araç muayene gecikme cezasını hesaplayabileceksiniz.

Periyodik araç muayeneleri araçların statüsüne göre yıllık ve iki yılda bir olmak üzere yapılmaktadır. Bunun haricinde araçta yapılan tadilatlar sebebiyle de araçların belirtilen süre içerisinde muayeneye girmesi gerekmektedir.

Periyodik araç muayenelerinde veya tadilat sonrası yaptırılacak olan araç muayenelerinde sürenin kaçırılması halinde her ay için % 5 oranında fazladan tahsilat yapılmaktadır. Bu husus 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 5228 sayılı Kanunla düzenlenmiştir. Detaylı bilgi için ilgili kanun maddelerini inceleyebilirsiniz.

Araç muayene gecikme cezasında % 5 lik oran ay bazında hesaplanmaktadır. Yani muayenenin geçirildiği her ay için muayene bedelinden % 5 lik fazlası muayene bedeli ile birlikte ceza  olarak tahsil edilmektedir. Aylık bazda hesap yapılırken süre 1 ay 1 gün de geçmiş olsa 2 aylık gecikme cezası hesaplanmaktadır. Sizin de araç muayeneniz gecikmiş ise araç muayene gecikme cezası hesaplama işlemini buna göre yapabilirsiniz.

Araç muayene gecikme cezaları tahsil edildikten sonra hazine payı olarak maliyeye aktarılmaktadır. Bu husus da yine yukarıda belirttiğimiz kanunlara göre yapılmaktadır. Bu bedel tahsil edilmeden araç muayene işlemi yapılmayacaktır.

Bazı dönemlerde devlet tarafından muayene gecikme cezalarına indirimler getirilebilmekte, farklı ödeme yöntemleri sunulabilmektedir. Bu hususlar konumuzun dışında kalan istisnai durumlardır.

Muayenesi bulunmayan araçların noter satışlarının yapılmadığı hususunu daha önce belirtmiş isek de bu hususu tekrarlamakta fayda görüyoruz. Muayenesi bulunmayan araçların satışı yapılamamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir