Şirket Aracı Muayenesi Nasıl Yaptırılır, Aracı muayeneye götürürken nelere dikkat edilmelidir?

Şirket aracı muayenesi nasıl yaptırılır, aracı muayeneye götürürken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, şirket aracının muayenesinde gerekli belgeler hangileridir? Bu sorular, özel şirkete ait ya da şirket tarafından uzun süreli kiralaması yapılan aracın muayene işlemlerinin yaptırılması öncesinde sıklıkla sorulmakta. Bu yazımızda bu sorulara yanıt vereceğiz.

Şirket aracı muayenesi için gerekli evraklar nelerdir?

Şirket çalışanı olsun, şirket sahibi olsun, şirkete ait ya da şirket tarafından kiralanan ve muayenesi şirket tarafından yaptırılacak olan aracı muayeneye götürecek kişi yanında mutlaka kimliğini bulundurmalıdır. Bu , nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi kimliklerden birisi olmalıdır. Şirket çalışanı aracı muayeneye götürmeden önce şirket tarafından hazırlanmış olan, şirketin temsil ve ilzama yetkili kişilerince imzalanan yetkilendirme yazısını muayene istasyonunda ibraz etmelidir.

Yetkilendirme yazısı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar!

Yetkilendirme yazısında yetki verilen kişi ya da kişilerin isim soyisimleri, kimlik numaraları ve şirketin kendi çalışanı olduğunu belirten bir ibare (şirket çalışanı, şirket yetkilisi, şirket elemanı gibi), şirket ünvanı, vergi dairesi ve numarası, yazıyı imzalayan kişinin adı soyadı mutlaka yer almalıdır. Muayene tarihi içerisinde geçerliliği devam eden şirket imza sirküsü de bulundurulmalıdır. Muayene yetkilendirme yazısının üzerinde mutlaka tarih yer almalıdır. Yetkilendirme yazısının muayenenin yapılacağı yıla ait olma zorunluluğu olmamakla birlikte üzerinde tarih bulunmayan yetkilendirme yazısı geçerli değildir. Üzerinde düzenlenme tarihi yer almayan yetkilendirme belgeleri muayene istasyonu tarafından kabul edilmemektedir.

Şirket Aracı ve Şirket Yetkilisi

Yetkilendirme yazısında geçerlilik süresi belirtilecekse (zorunlu değildir) belgenin o süre zarfında geçerli olacağı hususu göz ardı edilmemelidir. Muayene için tanzim edilecek yetkilendirme yazısında birden fazla muayene yaptıracak şirket elemanı ismi yer alabilir. Yine aynı belgede şirketin birden fazla aracı için yetki verilebilir. Muayeneye götürülecek araç veya araçların plakası, plakası yoksa şasi numarası açıkça yazılmalıdır. İstendiği taktirde, hangi aracın hangi eleman tarafından muayene yaptırılacağı da belirtilebilir. Örnek yetkilendirme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Şirketin aracını muayeneye götürecek kişinin şirket çalışanı olduğunu ispatlayacak bir belgenin de muayenede bulundurulması gerekmektedir. Yetkilendirme yazısı ile aracın farklı türden muayeneleri ve muayene tekrarları, yetkilendirilen kişi tarafından yaptırılabilmektedir. Şirket tarafından yetki belgesi düzenlemek yerine noterden muayene için vekaletname de düzenlenebilir. Muayene işlemleri bu vekaletname ile de rahatlıkla yaptırılabilmektedir.

Muayenede şirket çalışanı, şirket sahibi veya ortağı için gerekli olan belgeler, resmi kurum aracının muayenesinde gerekli olan belgeler ve işlemler farklılık göstermektedir. Tuvturk resmi internet sitesinde konu hakkında yer alan açıklamaya ve detaylara ulaşmak için bağlantıyı izleyebilirsiniz. Şirket haricinde başkası adına kayıtlı bulunan bir aracın muayene işlemleri hususunda da şu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir