Sigortasız aracın cezası ne kadar

Sigortasız aracın cezası ne kadar diye soranların sayısı son zamanlarda hayli artmış durumda. Bunun en büyük sebebi trafik sigorta primlerine yapılan artış oranları. Özellikle ilk aracını satın alıp sigorta yaptırmak isteyenler hayli yüksek sigorta primleri ile karşılaşabiliyor. Hal böyle olunca pek çok araç sahibi de aracına sigorta yaptırmıyor. Peki, aracına sigortasız binenler karşı karşıya kaldıkları riskin ne kadar farkında? Yazımızda bu husustaki en çok merak edilenlerden ve sigortasız araç kullanmanın risklerinden bahsedeceğiz.

Sigortasız aracın cezası var mı?

Sigortasız araç kullanmanın cezası var. 2020 yılı sigortasız araçlara uygulanan ceza 132,00 Türk Lirası. Bu miktar peşin ödendiğinde % 25 indirimli olarak ödenebiliyor. Bu aşamada sigortasız araç kullanmak size cazip geldiyse yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz. Zira karşılaşabileceklerini bunlardan ibaret değil.

Araç sigortasını geç yaptırmanın cezası nedir?

Sigortayı gecikmeli olarak yaptırmak da kişinin zararına. Geciktirilen sigortalarda her ay için % 5 oranında gecikme faizi uygulanmakta. Bu durumda ödenecek sigorta parası da artış göstermektedir. Gecikme bedeli % 50 ile sınırlandırılmış. Yani on ay gecikmeli yaptırılacak bir sigorta % 50 oranında fazla olarak ödenecektir. Sigortaların yüksek fiyatı göz önüne alındığında ödenecek miktarın fazlalığı daha net anlaşılmaktadır.

Araç Sigortasız Kullanılırsa Ne Olur?

sigortasız araç kullanan kişi ve arabalar

Sigortasız araç kullanıldığında karşılaşılacak ilk olumsuzluk elbetteki yazılacak olan trafik cezası. Bu en basiti. Trafik ekiplerince sigortasız olarak yakalanan araç trafikten men edilebilir. Bu durumda çekici ücreti, otopark ücreti de masraflar listesine ekleniyor. Hal böyle olunca sigortasızlığın cezası da katlanmış oluyor. Sigortasızlığın cezasının yanısıra bir de kaza durumu söz konusu. Sigortasız aracın kazaya karışması halinde altından kalkılmaz sonuçlarla karşı karşıya kalınıyor. Kişi kendi aracının masrafını karşılamak zorunda kaldığı gibi karşı tarafın masraflarını da cebinden karşılamak zorunda.

Günümüzde trafikteki araçların fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda karşı karşıya kalınabilecek olumsuz durum daha net anlaşılabilir. Kazada araç sahibinin vefatı halinde ise kişinin akrabaları bir anda hesapta olmayan borç yükü ile karşılaşmakla birlikte yorucu bir mahkeme süreci ile tanışıyor. Bu durum da herkes için oldukça yıpratıcı olmakta. Aracın sigortasız kullanılmasının bir diğer sorunu da aracın muayene yaptırılamamasıdır. Sigortası bulunmayan aracın periyodik muayenesi yapılmamaktadır. Bu sebeple sigortasız araç kullanan bir kişi aracını aynı zamanda da muayenesiz kullanmak durumunda kalacaktır. Bu da cezalar yönünden ayrı bir risk teşkil etmektedir.

Tüm bu bahsettiklerimiz, sigortasız aracın cezası ne kadar sorusunun tam olarak cevabı niteliğinde. Sigorta sizi kazadan korumaz elbette. Ancak sigorta kaza sonrası yaşayacağınız mali sıkıntıları minimize edecektir. Özellikle ölümlü kazalarda ödenecek tazminat miktarları insanları kara kara düşündürmektedir. Trafikte bulunmak demek kaza ile her daim karşı karşıya kalmak demektir. Bu sebeple sigortasız araca binmek riskleri de beraberinde getirir.

En ucuza araç sigortası nasıl yaptırılır?

Araç sigortasını ucuza yaptırmak için mutlaka internetten fiyat alınmalı. Sigortam.net gibi online sitelerde daha çok şirket üzerinden teklif alındığından size en uygun fiyat teklifini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Sigorta fiyatları yaş durumuna, kişinin kaza geçmişine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kişinin sicili kaza yönünden bozuksa aracın ailede başkası üzerine satış yapılarak sigortanın o kişinin adına yaptırılması fiyatı oldukça aşağıya çekebilir. Bu durum fayda maliyet yönünden değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir