Sıfır Aracın Muayenesi

Sıfır aracın muayenesi ne zaman başlar, sıfır araçta araç alındıktan kaç yıl sonra muayene yaptırmak gerekir. Sıfır araç muayenesinde neler yapmak gerekir, sıfır aracın egzoz muayenesi ne zaman yapılır gibi merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını yazımız içeriğinde bulabilir, aklınıza takılanları tarafımıza iletebilirsiniz. Ayrıca sıfır aracın muayene tarihi ile ilgili yanlış bilinenleri de yazımızda bulabilirsiniz.

Sıfır aracın muayenesi ne zaman başlar?

Sıfır aracın muayenesi hususunda genel olarak aracın alındığı tarihten itibaren 3 yıl sonra aracın muayeneye götürülmesi gerektiği inancı araç sahipleri arasında yaygın olsa da bu durum doğru değildir. Aracın 3 yıllık muayene süresi sanıldığı gibi aracın satın alındığı tarih itibariyle değil aracın gümrükten giriş tarihinden itibaren başlamaktadır. Sıfır araç alan araç sahiplerinin bu duruma dikkat etmesi gerekir. Aksi taktirde muayene tarihi kaçırılacaktır.

Sıfır aracın muayenesinin ne zaman yapılacağı nerede yazıyor?

sıfır araç muayenesi tarih bilgisi

Sıfır aracın muayenesi ile ilgili tarih bilgisi aracın ruhsatında yer almaktadır. Ruhsatın ikinci sayfasında diğer bilgiler kısmında muayene geçerlilik tarihi açıkça belirtilmektedir. Bu tarih baz alınarak hesaplama yapıldığında 3 yıllık sürenin aracın alındığı tarihte değil aracın gümrükten girdiği tarihte başladığı net bir şekilde anlaşılmaktadır. Yeni araç satın alan araç sahiplerinin bu alandaki muayene geçerlilik tarihini kontrol etmeleri halinde aracın muayene tarihi ile ilgili net bilgi edinilmiş olacaktır. Sıfır aracın egzoz muayene tarihi de genel muayene tarihi ile aynı tarihtir. Egzoz muayenesi için de sıfır araçta 3 yıllık süre bulunmaktadır. Sıfır hibrit araçlarda da muayene işlemleri aynı şekilde işlemektedir. Tamamen elektrikli araçlarda ise muayene tarihi aynı olmakla birlikte elektrikli araçlarda sadece egzoz muayenesi yaptırılmamaktadır.

Bu bilgiler ışığında sıfır araç sahipleri tarafından aracın üç yıllık muayene süresinin, aracın satın alındığı tarihten itibaren hesaplandığında muayene tarihinin yanlış hesaplanacağını söyleyebiliriz. Bu durumda özellikle egzoz muayenesinin geçerlilik tarihinin kaçırılması da kaçınılmazdır. Egzoz muayenesi bulunmayan araçlara yüksek meblağlı cezai işlem uygulandığı hususu da göz önüne alınırsa muayene tarihinin kaçırılmamasının önemi ortaya çıkmaktadır.

Aracınıza ücretsiz muayene randevusu oluşturmak için buradaki bağlantıyı takip edebilir, araç muayene randevusu oluşturma hakkında detaylı bilgi edinmek için buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir