Şahsa Yazılan Ceza Muayeneye Engel mi?

Şahsa yazılan ceza muayeneye engel mi sorusu, pek çok kişi için merak konusu. Özellikle araç muayene süresi yaklaşan araç sürücüleri tarafından bu sorunun cevabı internette fazlaca aranıyor. Biz de bu soruya yanıt arayanlara cevap amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Bilindiği üzere araç muayene işlemlerine başlanmadan önce TÜVTÜRK kayıt görevlileri tarafından muayene yapılacak olan aracın plaka bilgileri sisteme girilerek motorlu taşıtlar vergisi borcu, HGS ve OGS geçiş borcu/cezası ve trafik para cezası borcu bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bu kalemlerde borcu bulunan araçların muayeneleri yapılmamaktadır. Öncelikle bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Borçların ödenmesi sonrasında sisteme girildiğinde araç üzerine kayıtlı bir borç yada trafik cezası olmadığının Tüvtürk yetkilileri tarafından teyit edilmesi gerekmektedir.

araç motoru ve teknisyen

Trafik para cezasının 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda tahsili zorunludur. Bu sebeple muayeneden önce kontroller yapılmaktadır. Araç sahibi adına yazılan trafik cezası var ise bu cezalar da muayene esnasında ekrana yansıyacak ve muayeneye engel olacaktır. Araç sahibi adına yazılan trafik cezaları da aynen plakaya yazılan trafik cezaları gibidir ve bu cezalar ödenmeden muayene işlemleri gerçekleştirilemez.

Burada aracı muayeneye götürecek kişi adına yani araç sahibi dışındaki şahsa yazılan ceza veya bu şahsa ait vergi borçları, aracın muayenesine engel teşkil etmez. Ayrıca, araç adına bulunan vergi borçları ve araç sahibi adına bulunan trafik cezaları şayet yapılandırılmış ve taksitle ödeniyor ise, ödenmeyen taksit bulunmaması halinde muayene işlemi gerçekleştirilecektir.

Bahsettiğimiz tüm bu hususlar doğrultusunda son muayene tarihi yaklaşan araçların muayene istasyonuna götürülmeden önce tüm ceza ve vergi borçlarının ödenmesi önemlidir. Aracın vergi borcu olup olmadığı ve araç plakasına veya araç sahibi adına kesilmiş trafik para cezası bulunup bulunmadığının sistem üzerinden kontrol edilmesi mümkündür. Bunun için linki takip edebilir, “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” menüsünden trafik cezası ve vergi borcunuz bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

2 thoughts to “Şahsa Yazılan Ceza Muayeneye Engel mi?”

  1. Muayeneye giricek aracın hiçbir borcu ve cezasi yok. Ama araç sahibinin diğer motorunun vergisi ve trafik cezası, Muayeneye giricek olana engel olur mu?

    1. Cemil bey, muayeneye gidecek aracın plakasına yazılmış herhangi bir ceza yoksa bu araç için muayeneye engel bir durum yoktur. Kişinin diğer aracına yazılan cezalar o aracı bağlar. Cezası bulunmayan araç için Tüvtürk resmi internet sitesinden muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Muayeneye götürülecek aracın bilgilerini sisteme girdiğinizde o araç adına olan trafik cezaları otomatik olarak sorgulanarak varsa karşınıza getirilecektir. Randevu alırken bir sıkıntı ile karşılaşmaz iseniz aracınızı gönül rahatlığı ile muayeneye de götürebilirsiniz. Detaya şuradan ulaşabilirsiniz, saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir