Plakadan Araç Muayene Sorgulama

Plakadan araç muayene sorgulama hizmeti, zaman zaman araç sahipleri tarafından ihtiyaç duyulan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle aracının muayenesini kendisi yaptıramayanlar, aracı şirketlere veya 3.kişilere aracının muayenesini yaptırmak zorunda kalanlar için adeta bir otokontrol mekanizması olan bu hizmet, aracın muayenesinin bulunup bulunmadığı bilgisini öğrenme imkanı sunuyor.

Plakadan araç muayene sorgulama hizmeti, Tüvtürk tarafından sunulan bir bilgilendirme hizmettir. Sistem üzerinde araç muayene bilgileri sorgulama işlemi için aracın plaka numarası girilerek aracın muayeneye gittiği istasyon bilgisini ve aracın muayeneye gittiği tarihi öğrenmek mümkün. İsteyen araç sahipleri ellerindeki araç muayene raporunda yer alan rapor numarasını da sisteme girerek, aracın muayeneden geçip geçmediği bilgisine de ulaşabilmekte.

araç muayene bilgisi sorgulama ekranı

Araç muayene bilgisi sorgulama ekranında sadece plaka numarası yazılarak sorgulama yapıldığında erişen bilgi aracın muayenesinin bulunup bulunmadığını tam olarak yansıtmayabilir. Zira sadece plaka ile yapılacak sorgulama sonucunda aracın son muayeneye gittiği istasyon bilgisi ve son muayeneye girdiği tarih bilgisi yer alacaktır. Bu muayeneden aracın geçip geçmediği bilgisine sadece plaka ile erişmek mümkün değildir. Aracın aktif muayenesinin bulunup bulunmadığını öğrenmek için sorgulamada aracın muayene rapor numarasının da kullanılması gerekmektedir.

Plakadan araç muayene bilgisi sorgulama işlemi yapmak için buradaki bağlantı kullanabilir. Link takip edildiğinde gelecek olan ekranda “plaka no” yazan alana sorgulama yapmak istenilen aracın plaka numarası yazıldıktan sonra resimdeki kod ilgili alana girilerek sorgulama işlemi yapılabilir. Aracın geçerli muayenesinin olup olmadığını sorgulamak için aracın muayene raporundaki muayene rapor numarasının da yazılarak sorgulama yapılması gerekmektedir.

Sorgulama sonucunda aracın geçerli bir muayene raporu olmadığı tespit edildiğinde muayene randevusu almak için bağlantıyı izleyebilirsiniz. Bazı istasyonlarda araçların muayeneye götürülmeden önce randevu alınması zorunludur. Bu hususta tuvturk.com.tr üzerinden hangi istasyonlarda randevu ile hizmet verildiğini öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir