Plaka Lambası Yanmayan Araç Muayeneden Geçer mi

Plaka lambası yanmayan araç muayeneden geçer mi diye merak eden araç sahipleri muayene öncesinde endişe duyabiliyor. Her ne kadar plaka lambasının yanmaması, çözümü oldukça kolay bir sorun olsa da, araç sürücüleri işlerinin yoğun olması veya başka nedenlerle bu sorunu tamir ettirmek için zaman bulamayabiliyor. Bu durumda da plaka lambası yanmadan araçlarının araç muayenesinden geçip geçmeyeceğini merak ediyorlar. Biz de yazımızda bu soruya cevap veriyoruz.

plaka aydınlatması

Aracın muayeneden geçememesi için araçta bulunan kusurun ağır kusur olarak nitelendirilen kusurlardan olması gerekiyor. Araçlarda karanlık havada plakanın okunur olmasını sağlayan plaka aydınlatma lambasının yanmaması ise araç muayene istasyonları tarafından hafif kusur olarak nitelendiriliyor. Araçta bulunan plaka lambasının yanmaması halinde ise araç başkaca ağır kusuru yoksa muayeneden hafif kusurlu olarak geçiyor. Yani kısacası plaka lambası yanmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun cevabı “evet plaka aydınlatması çalışmayan araç muayeneden geçer” şeklindedir. Aracınızın plaka aydınlatması çalışmasa da aracınızın muayenesini sorunsuz olarak yaptırabilirsiniz. Ancak;

Araç plaka aydınlatmasının yanmaması her ne kadar aracın muayenesine engel teşkil etmese bile bahsini ettiğimiz donanım aracın dış aydınlatmaları içerisinde yer aldığından, olası bir trafik kontrolünde bu sebepten ötürü cezai işlem uygulanma ihtimalini doğurmaktadır. Nitekim plaka lambasının yanmaması, güvenlik güçlerinin aracı tanıma imkanını kısıtlamakta, güvenlik zafiyetine sebep olabilmektedir. Bu sebeple her daim plaka aydınlatmalarının çalışır vaziyette tutulması genel güvenlik için oldukça önem arzetmektedir. Bu sebeple plaka lambası çalışmayan araç sahiplerinin bu konuya dikkat etmeleri ve çözümü oldukça basit olan bu sorunu en kısa sürede gidermeleri önemlidir. Araç muayenesi hakkında sıkça sorulan sorulara tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir