Para Cezası Bulunan Aracın Muayenesi Yapılır mı?

Araç muayenelerinde muayene istasyonuna giden araç ile ilgili trafik cezası olup olmadığı hususu plaka numarasından sorgulanır. Sorgulama sonucunda ödenmemiş trafik cezası bulunması halinde aracın muayene işlemi yapılmaz. Aracı muayeneye getiren kişiye aracın para cezasının ödenmesi gerektiği, aksi halde bu şekliyle muayene işleminin yapılamayacağı bildirilir ve muayene isteği eksiklik sebebiyle geri çevrilir.

Para cezası ödenen araç tekrar muayeneye getirildiğinde aracın plakasından yeniden borç sorgulaması yapılır ve trafik cezasına ilişkin bir borç yoksa muayene işlemine devam edilir. Aksi taktirde aracın muayenesi yine yapılmayacaktır. Kısacası plakada gözüken trafik para cezası araçların muayenelerinin yapılmasına engel teşkil etmektedir.

Burada bir hususun altını da çizmeden geçmeyelim. Trafik para cezalarının son ödeme tarihleri bulunmaktadır. Son ödeme tarihi henüz gelmemiş olan trafik cezaları için muayene işlemi engellenemeyecektir. Örneğin tarafımıza kesilen trafik para cezasının son ödeme tarihinin 20 Haziran olduğunu varsayarsak, bu ceza aracın 20 Haziranda muayene yaptırılmasına engel olmayacaktır. Zira son ödeme tarihi henüz geçmediği için para cezası ödenmemiş para cezası olarak düşünülmeyecektir.

Ancak 21 Haziran itibariyle son ödeme tarihi 20 Haziran  olan bir trafik cezası muayeneye engel olacaktır. Ödenmemiş Trafik Para Cezası bulunan bir aracın muayenesi yapılabilir mi sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Konu hakkında başkaca aklınıza takılanlar var ise yorum bölümünden sorularınızı ve görüşlerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

4 thoughts to “Para Cezası Bulunan Aracın Muayenesi Yapılır mı?”

  1. Mrb.vergi dairesine geçişte adıma kesilmiş trafik borçları mevcut.kendi üzerime araç almak istiyorum.bu gecmisteki borçlar yeni aldığım aracımı muayene veya satış devir sırasında karşıma ödenmesi gereken borç olarak cikarmi.?şahsıma olan borç araç plakası üzerine yazılmamış ise muayene veya satış yapabilirim.

    1. Motorlu taşıtlar vergisi borcunuz bulunuyorsa bu borç daha önce bulunan bir aracınıza ilişkin olmalıdır mutlaka. Bu durumdaki bir aracın satışını yapmanız imkansız. Dolayısıyla sorunuzda bahsetmiş olduğunuz adınıza olan borçların motorlu taşıtlar vergisi olmadığını varsayarak sorunuza cevap veriyoruz. MTV haricindeki vergi borçlarınız araç almanıza, satmanıza yada muayene yapmanıza engel teşkil etmeyecektir. Sorunuzu biraz daha açık yazarsanız daha net cevap verebileceğimizi belirtelim. Saygılarımızla…

  2. Aracın üzerine olan borçları ödedim ehliyetime yazılan cezam var bu ceza muayeneye engel olur mu?

    1. Gökhan bey, araç sizin adınıza kayıtlı ise ehliyetinize yazılan ceza da aracın muayenesine engel teşkil edecektir. Bu sebeple araç sahiplerinin ehliyetlerine yazılan cezaların da muayeneden önce ödenmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir