Öndeki Aracın Arkasından Neden Uzun Farlar Yakılmaz

Öndeki aracın arkasından neden uzun farlar yakılmaz sorusunun cevabını bilmeyen sürücüler olduğunu, gece trafiğinde araç kullanan hemen her sürücü tahmin edebilir. Zira gece trafiğinde arkadan gelen aracın uzun huzmeli farlarına maruz kalan pek çok sürücü, bu durumdan oldukça muzdarip.

Bu yazımızla, konu her ne kadar basit olsa da gece uzun far kullanımı konusunda hatalı davranan sürücüler için, öndeki aracın arkasından neden uzun farların yakılmayacağını bilmeyen ve konuyu merak eden sürücüler için, bu hususa kısaca açıklayacağız. Düşünüldüğünde, ehliyetini yeni alarak trafiğe yeni çıkmış “acemi sürücü” diye tabir edilen sürücüler için konu merak edilebilir.

gece uzun far kullanımı

Gece yolculuğunda uzun ve kısa farların aktif bir şekilde yerinde kullanılması sürüş güvenliği için önem arzeder. Uzun huzmeli farlar sayesinde araç içerisindeki sürücünün görüş açısı artırılmış olur. Bu durum sürücünün lehine olurken, karşı taraftan araç gelmesi halinde ise kısa huzmeli farların kullanılması önemlidir. Böylelikle karşıdan gelen araç sürücüsünün gözlerinin kamaşmasının önüne geçilmesi amaçlanır. Aksi taktirde karşıdan gelen araç sürücüsünün şeridini takip etmesi engellenir ki bu durum zaman zaman kazalara sebebiyet vermektedir.

Uzun farlar sadece karşıdan araç geldiğinde değil, öndeki aracın arkasından takip ederken de kullanılmamalıdır. Önde araç varken uzun farların kullanılması halinde dikiz aynalarından ışık yansıyarak şoförün gözlerini kamaştırır ve görüşünü engeller. Bu durum oldukça rahatsız edici olurken aynı zamanda da sürücünün kaza yapma riskini üst seviyelere çıkarır. Bu sebeple önde araç varken gece sürüşlerinde uzun farların kullanılmaması, kısa huzmeli farlara geçilmesi önemlidir.

Uzun farların yerinde kullanılmaması faydadan daha çok zarara sebebiyet verir. Uzun farların kullanımına dikkat edilmemesi sebebiyle pek çok kaza yaşanırken aynı zamanda sürücüler arasında zaman zaman şiddetli kavgalar da yaşanmaktadır. Bu gibi olumsuzlukların önüne geçmek için uzun farların yerinde kullanılması, sadece karşıdan araba gelirken değil, aracın arkasından yapılan sürüşlerde de uzun farların kullanılmaması, hemen kısa huzmeli farlara geçilmesi gerekir. Unutulmaması gerekir ki bu durum sadece diğer aracın değil sizle birlikte tüm araçların sürüş güvenliğini tehlikeye düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir