Muayenede Zincir Gerekli mi?

Muayenede zincir gerekli mi, zincir olmadan araç muayeneden geçer mi soruları kış mevsiminde aracını muayeneye götürecek araç sahipleri tarafından merak edilen ve cevap aranan sorulardan birkaçı. Özellikle don yaşanan zamanlarda aracın güvenli sürüşü için gerekli bir ekipman olan zincir, muayenede kontrol ediliyor mu yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Kar lastikleri, kış mevsiminde aracın yola daha iyi tutunmasını sağlamakta, fren mesafesini kısaltmakta ve sürüş güvenliğini artırmaktadır. Ancak havanın aşırı soğuması ve yerlerin buzlanması halinde kış lastikleri de yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda aranan ekipmanlardan bir tanesi zincirlerdir. Geçmişten günümüze kış mevsiminde araçların pek çoğunda bulunan zincirler buz üzerinde güvenli sürüş için oldukça önemlidir.

muayenede kar zinciri

Muayenede zincir gerekli mi? Kış mevsiminde olsun yaz mevsiminde olsun muayenesi yapılan araçlarda zincir bulunup bulunmadığı kontrol edilmemektedir. Bulunmadığı taktirde hafif kusur sayılan gerekli ekipmanlar listesinde kar zinciri yer almamaktadır. Zincir bulunmayan araçlar kış mevsiminde de olsa ağır kusuru yok ise muayeneden geçmektedir. Araçta zincir bulunmaması aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmemektedir. Ancak kontrol edilmese bile zincirlerin buzlu yollarda ve aşırı karlı yollarda güvenlik için elzem olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kış mevsiminde zincirlerin araçlardan eksik edilmemesi önemlidir.

Araçlarda bulundurulacak zincirlerin araca uyumlu olması gerekmektedir. Araç için yeni zincir satın alınacağı zaman araca uyumlu zincir seçilmesi ve söküp takması kolay olan zincirlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca zincirlerin kaliteli olması da aracın zarar görmemesi ve zincirden beklenen maksimum faydanın elde edilmesi için önemlidir. Kar ve buz bulunmayan yollarda aracın zarar görmemesi için zincirlerin sökülmesi hususu da göz ardı edilmemelidir. Son yıllarda teknolojinin de yardımıyla üretilen kar patikleri de zincirlere alternatif olarak kullanılabilir. Yine kar patiği alınırken kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir