Muayenede Emniyetsiz Araç Ne Demek

Muayenede emniyetsiz araç ne demektir bu konuyu kısaca özetlemeye çalışalım. Periyodik araç muayenesi olsun tadilat araç muayenesi olsun aracın Tüvtürk tarafından muayene edilmesi sonrasında aracın durumuna göre muayenesi tamamlanmaktadır. Muayene sonucunda kimi araçlar kusursuz, kimi araçlar hafif kusurlu olarak (eksikliğin veya aksaklığın durumuna göre) muayeneyi tamamlamaktadır. Muayene sonucunda muayene raporunda bu iki başlık yer alan araçların muayenesi tamamlanmış demektir.

Muayene sonucunda emniyetsiz kabul edilen araçlar muayeneden geçememiş demektir. Muayenede emniyetsiz araç demek, can ve mal güvenliği açısından trafiğe çıkması sakıncalı, tehlikeli araç demektir. Emniyetsiz kabul edilen aracın muayene raporuna emniyetsiz araç olduğu bilgisi yer almaktadır. Emniyetsiz aracın en kısa sürede tamiratının yaptırılması, eksikliklerinin tamamlanması ve muayene tekrarına getirilmesi gerekmektedir.

Muayenede Emniyetsiz Araç Kabul Edilen Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Muayenede emniyetsiz olarak raporlanan aracın trafiğe çıkmaması gerekmektedir. Aracın tamir için servise götürülmesi de dahil aracın çekici vasıtasıyla götürülmesi gerekmektedir. Aracın bu haliyle trafikte kullanılması yasaktır. Bu şekildeki bir aracın trafikte kullanılması esnasında trafik ekiplerince aracın durdurulması halinde para cezası uygulanmakta araç trafikten çekici vasıtasıyla çekilmektedir. Aracın muayeneden kaldığını belirtmek, yeniden muayeneye götürüleceğini belirtmek ceza uygulamasına engel olmayacaktır.

muayenede emniyetsiz aracın yol kenarında çekiciye yüklenmesi

Burada karıştırılan bir hususa değinmek istiyoruz. Ağır kusurlu veya emniyetsiz araç yazılarak muayeneden kalan aracın 30 gün içerisinde tekrar muayenesine getirilmesi gerekmektedir. Bu süre, sadece aracın Tüvtürk tarafından ücretsiz muayene edileceği süredir. Bu süre içerisinde muayene için tekrar ücret ödenmez. Çoğu araç sahibi tarafından 30 günlük süre içerisinde aracın trafikte kullanılabileceği algısı oluşmaktadır. Ancak bu düşünce yanlıştır. Muayeneden kalan aracın aktif olarak trafikte kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılması halinde para cezası ile karşılaşılacaktır. Trafik ekiplerine muayene raporunun gösterilmesi bir anlam ifade etmeyecektir. Zira muayene raporunda da aracın muayeneden geçemediği açıkça bellidir.

Muayene esnasında herhangi bir ağır kusur veya emniyetsiz araç gibi sebeplerle muayeneden geçilememesi halinde aracın kullanılmaması gerekmektedir. Aracın eksikliğinin veya arızanın hemen giderilmesi gerekmektedir. Özellikle, emniyetsiz araç olarak tespiti yapılan araçların, mal ve can güvenliği trafikte kullanılmaması oldukça önemlidir. Konu hakkında Tüvtürk sitesinde yer alan emniyetsiz araç ile ilgili bilgilendirmeye buradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir