Muayene Tarihi Gelmeden Muayene Yapılır mı?

Muayene tarihi gelmeden muayene yapılır mı diye merak eden araç sahipleri zamanlarını planlamaları açısından bu soruyu tarafımıza sıklıkla yöneltiyorlar. Biz de araç muayene tarihi gelmeden önce araç muayenesinin yaptırılıp yaptırılamayacağını, tarihinden önce yaptırılacak muayenenin olumlu veya olumsuz yönleri bulunup bulunmadığını yazımızda belirteceğiz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihi nasıl öğrenilir?

Araçların son muayene geçerlilik tarihi önceki uygulamada ruhsat yaprağına yazılmaktaydı. Yeni uygulama ile aracın son muayene tarihi artık muayene raporlarına yazılmakta. Araç muayenesi son muayene tarihi geçmeden önce yaptırılmalıdır. Aksi taktirde gecikme bedeli uygulaması devreye girmektedir. Gecikme cezası oranı aylık % 5 oranında hesaplanmaktadır. Bu sebeple öncelikle muayenenin süresi içinde yaptırılması önemlidir.

Muayene tarihi gelmeden muayene yapılır mı?

Aracın son muayene tarihi gelmeden önce de araç muayenesi yaptırılabilir. Bu duruma engel yoktur. Bunun için ayrıca bir işlem yapılmasına da gerek yoktur. Randevusuz muayene yapılmayan istasyonlara araç sahiplerinin mutlaka araç muayene randevusu alarak gitmeleri gerekmektedir. Günümüzde pek çok araç muayene istasyonu muayene için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır.

Araç muayenesini tarihinden önce yaptırmanın avantajı veya dezavantajı var mı?

araç ve muayene yapan teknisyen

Araç muayenesinin son muayene tarihi gelmeden kısacası muayene tarihinden önce yaptırılması avantaj sağlamamakla birlikte araç sahibi için dezavantaj bile sayılabilir. Çünkü aracın muayenesinde iki yıllık veya bir yıllık süre hesaplanırken son muayenenin yapıldığı tarih baz alınmaktadır. Bu durum da muayenenin daha erken bitmesi anlamını taşır. Örneğin periyodik olarak iki yılda bir muayenesi yapılan aracın son muayene tarihi 1 Şubatta 2021 de iken bu aracın muayenesinin 1 Ocak 2021 de yaptırılması halinde aracın bir sonraki muayenesi 01 Ocak 2023 olacaktır. Yani aradaki bir aylık süre boşa gidecektir. Bunun için mümkün mertebe aracın muayenesinin son muayene tarihine yakın bir tarihte yaptırılması daha uygundur.

Tüm bu sebeplerle araç muayenesinin son muayene tarihinden önce yaptırılmaması araç sahipleri için daha avantajlı bir durumdur. Ancak son muayene tarihinde herhangi bir sebeple aracını muayeneye götüremeyecek olan kişilerin mecbur kalmaları halinde araçlarını son muayene tarihinden önce yaptırmaları elbette daha uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir