Muayene Gecikme Hesaplama

Muayene gecikme hesaplama işlemi, pek çok araç sahibi tarafından karmaşık bir hesaplama olarak bilinir. Ancak araç muayenesi geçirilen araçlar için gecikme bedeli hesaplaması yapmak oldukça basittir. Hatta TÜVTÜRK, kolay hesaplama yapılabilmesi ve araç sahiplerinin muayeneye gelmeden önce ödemeleri gereken gecikme bedeli hakkında bilgi sahibi olmaları için kendi internet sitesinde hesaplama sayfası yayınlamıştır. Dileyen buradan sayfaya erişerek hesaplama yapabilir. Biz yine de yazımızda hesaplama işleminin mantığını basit bir şekilde açıklayacağız.

Araç Muayene gecikme hesaplaması yapabilmek için öncelikle aylık artış oranın bilinmesi gerekiyor. Araç muayenesi gecikmesinde, araç sahibi tarafından her ay için ödenecek bedel katlanmaktadır. Artış, aylık bazda hesaplanmaktadır. Araç muayenesi geciktirilmesinde her ay için toplam muayene ücretinin % 5’i kadar artış hesaplanmakta ve buna göre tahsilat yapılmaktadır.

Bilindiği üzere araç muayene ücretleri aracın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Otomobil, motosiklet, traktör ve kamyon gibi araçların muayene ücretleri birbirinden farklıdır. Muayene gecikme bedeli bu tür araçların hepsi için aylık % 5 oranında yapılmaktadır. Gecikme oranı aynı olmasına rağmen araçların muayene ücretlerinin farklı olmasına bağlı olarak aylık olarak ödenecek olan gecikme bedeli de aracın cinsine göre farklılık gösterecektir. Muayene gecikme hesaplama yaparken bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.

muayene gecikme hesaplama yapan kişi

Dilerseniz basit bir şekilde otomobil üzerinden hesaplamanın ne şekilde yapılacağını hemen anlatalım. 2020 yılı muayene ücreti otomobiller için 342,20 TL olarak tahsil edilmektedir. “Aracın muayene ücreti x aylık muayene gecikme yüzdesi= aylık ödenmesi gereken gecikme bedeli” şeklinde hesaplayabiliriz. İşlemsel olarak yapacak olursak işlemimiz şu şekilde olacaktır. 342,20×0,05= 17,11 TL 2020 yılında otomobil için her ay başına tahsil edilecek olan bedel 17,11 TL olarak hesaplanacaktır. Hesap için baz aldığımız bu aracın muayenesinin beş ay geciktirildiğini kabul eder isek 5×17,11= 85,55 TL beş aylık gecikme bedeli ödenmesi gerekecektir. Her ay için gecikme bedelini bu şekilde hesap ederek aracın muayene ücretine eklendiğinde muayenede ödenecek toplam miktar bulunacaktır. Diğer araçlar için de muayene gecikme hesaplama işlemi bu mantıkla kolayca yapılabilir.

Muayene Gecikme Hesaplama Sonucunda Alınan Araç Muayene Gecikme Bedeli Nereye Gidiyor?

Araç muayenesi geçirilen araçlardan tahsil edilen gecikme bedeli Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na devredilmektedir. Bu ücret TÜVTÜRK tarafından tahsil edilse de aslında devletin kasasına girmektedir. Ceza mahiyetinde uygulanan bu gecikme bedeli ile amaçlanan, trafik güvenliğini artırmaktır. Araç sahiplerinin araçlarının muayenelerini geciktirmeden yaptırmaları oldukça önemlidir. Geçerli muayenesi bulunmayan araçların trafik kontrollerinde cezai yaptırım ile karşılaştıklarının akıldan çıkarılmaması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir