Motosiklet Muayenesinde Neler Gerekli

Motosiklet muayenesinde neler gerekli diye soran sitemiz takipçileri için bu hususu kısaca ele almak istiyoruz. Motosikletler de tıpkı araç muayenelerinde olduğu gibi, periyodik olarak muayeneden geçmek zorundadır. Bu durum trafik ve sürüş güvenliğini sağlamak açısından oldukça önemlidir ve aksatılmaması icap eder. Bu muayenelerde motosikletin ağır kusurunun bulunmaması gerekmektedir.

Motosiklet muayenesi kaç yılda bir yaptırılmalı?
Motosikletler ilk alındıklarında 3 yıl boyunca muayene tabi tutulmazlar. Bu hususta yasal zorunluluk yeni bir motosikletin 3 yaşını doldurduğunda başlar ve ilk muayene 3 yaş doldurulduğunda yaptırılır. Motosiklet ilk muayenesinden sonra periyodik olarak iki yılda bir muayene yaptırılmalıdır. Yaptırılmadığı taktirde cezai işleme tabi tutulacaktır.

Motosiklet muayenesi gecikme cezası ne kadar?
Motosiklet muayenesi geciktirildiğinde ödenecek ceza, araçlarla aynı orandadır. Geciktirilen motosiklet muayenelerinde, geciken her ay için muayene ücreti üzerinden % 5 oranında gecikme cezası tahsil edilmektedir. Bunun yanısıra, muayenesiz olarak kullanılan motosiklet ile olası bir polis kontrolüne girilmesi halinde motosiklete muayenesizlikten trafik cezası uygulanacaktır. 

motosiklet muayenesinde gerekenler

Motosiklet muayenesinde bulundurulması zorunlu olan ekipmanlar nelerdir?
Motosiklet muayenesi esnasında motor yanında bulundurulması gereken bazı ekipmanlar vardır. Motosiklet muayenesinde kask bulunması zorunludur. Ayrıca kask üzerinde dahili bir gözlük bulunmalıdır. Kask üzerinde dahili gözlük bulunmuyorsa, sürücünün sürüş esnasında kullanacağı ayrı bir gözlük bulundurması zorunludur. Bu donanımlar bulunmadığı taktirde motosiklet muayeneden geçemeyecektir. Bu eksikliğin tamamlanması talep edilecektir. 

Motosiklet muayenesinde nelere bakılır?
Motosiklet muayenelerinde zorunlu ekipmanların yanısıra motorun çalışması zorunlu aksamları fiziki olarak kontrol edilmektedir. Öncelikle plaka, şasi numarası ve motor numaraları ile motosikletin tescil belgesi karşılaştırılır. Motosikletin fiziki olarak kontrol edilen bölümlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Direksiyon sistemi (mil boşluğu, sınır dayaması, direksiyon kilidi), fren sistemi (balata ayarları, hidrolikler, el freni, fren hortumları ve kumanda telleri ile elektrik kabloları ve frenlerin tutuşu), debriyaj sistemi, aydınlatma sistemi (fren lambası, sinyal lambaları, uzun kısa far ayarları), motosiklet dayama ayağı (motosikleti sağlam bir şekilde tutabilmeli), motosiklet kornası ve lastikler ile motosiklet üzerindeki kilometre saati gibi kadranlar ve göstergelerin çalışıyor olması gerekmekte. Ayrıca lastik derinliklerinin 1 mm üzerinde olmalısı da zorunludur.

Motosiklet Muayenesinde istenen evraklar nelerdir?
Kimlik ve ehliyet ile araç ruhsatı, anlık kilometre bilgisi, zorunlu trafik sigorta poliçe bilgisi ve muayene ücretinin yatırıldığına dair makbuz. Motosikleti muayeneden tek seferde geçirebilmek için yukarıda bahsettiğimiz hususlarda tüm kontrollerin muayeneden önce mutlaka yapılması gerekir. Motosiklet muayenesinde neler gerekli sorularına vermeye çalıştığımız cevaplar umarız faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir