Motosiklet Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Motosiklet muayene randevusu nasıl alınır diye zaman zaman sitemize farklı farklı sorular geliyor. Biz de bu soruların bir kısmına cevap olması amacıyla yayınladığımız bu yazı ile motosiklet randevusu hususunda bazı hususlarda bilgilendirme yapmak istiyoruz.

motosiklet muayene randevusu

Motosiklet Muayenesi İçin Randevu Almak Zorunlu mu? Bulunduğunuz yere göre bazı muayene istasyonlarının kesinlikle randevusuz araç kabul etmediklerini belirtelim. Bu tarz istasyonları tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden kontrol edilerek muayeneye gidilmesi önemli. (www.tuvturk.com.tr) Ayrıca muayene ile motosiklet randevusuna gidilmesi zaman kazanımı açısından avantajlıdır.

Ücretsiz motosiklet muayene randevusu almak için öncelikle yapılması gereken Tüvtürk resmi internet sitesinde işlem yaptığınızdan emin olmaktır. Tüm motosiklet muayene randevuları Tüvtürk’ün resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak verilmektedir. Dilerseniz bu bağlantıdan direkt olarak tüvtürk motosiklet randevusu için ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Motosiklet muayene randevusu için plaka ve ruhsat numarası bilgileri girildikten sonra muayenenin yapılacağı il seçimi yapılır. Sonraki sayfada plakaya göre trafik kayıtlarında yer alan taşıt bilgisi otomatik olarak getirilmektedir. (getirilen araç bilgisinde hata varsa trafik tescil bürosundan gerekli düzeltme için başvuru yapılması gerekmektedir) Bu aşamadan sonra motosiklet resmi üzerine tıklanarak bir sonraki adıma geçilmelidir.

Bu adımda genel muayene ve muayene tekrarı seçeneği seçilerek motosiklet randevusu işlemine devam edilmelidir. Bu aşamada motosiklet plakası üzerinde bulunan borç bilgisi (trafik cezası ve motorlu taşıtlar vergi borcu) ve sigorta bilgisi otomatik olarak kontrol edilerek ekrana yansıtılmaktadır. MTV borcu veya trafik cezası borcu bulunan motosikletlerin muayeneleri yapılmamaktadır. Bunun için bu borçların ödenmesi gerekmektedir.

Sigorta mevcut ve Plakaya ait borç yoktur ibaresi göründüğünde işleme devam denilerek randevu tarih ekranına erişim sağlanır. Bu aşamada muayene tarihi seçilir ve motosikletin son muayene tarihi (muayenenin bitiş tarihi) ekrandan seçilir. Bu arada yeri gelmişken sistemin en fazla bir ay sonraya randevu verdiğini de belirtelim. Tarih seçimi sonrasında seçim yapılan ildeki tüm muayene istasyonları listelenecektir. Listede motosiklet muayene istasyonu bulunması halinde öncelikle bu istasyonun seçilmesi gerekmektedir. Motosiklet için ayrı bir muayene istasyonu yok ise istenilen bir muayene istasyonu seçilerek devam edilir ve listeden uygun muayene saati seçilir ve iletişim bilgileri girildikten sonra randevu onaylanır. Randevu adımları hakkında daha detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. 2020 yılı için motosiklet muayene ücretinin 174,64 TL olduğunu hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir