Mild Hibrit Ne Demek

Mild Hibrit Ne Demek ? son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu kavram neyi ifade ediyor gelin kısaca birlikte bakalım. Mild hibrit, diğer bir değişle hafif hibrit araçlar, fosil yakıtlı motor ve elektrikli motordan oluşan melez araçlardır diyebiliriz. Mild hibrit ise hibrit araçlardan önemli ölçüde ayrılmaktadır. Hibrit araçlarda aracın sadece elektrik motoru ile hareketi mümkün iken mild hibrit araçlar sadece elektrik motoru ile hareket etmezler. Aslında Mild hibrit araçlar da, tam hibrit araçlar gibi bir elektrik motoru ve bataryaya sahiptirler, ancak hibrit araçlara kıyasla çok daha küçük bir bataryaya ve daha küçük elektrik motoruna sahiptirler. Bu nedenle, mild hibritler, tam hibritler gibi sadece elektrik motoru ile çalışamazlar, ancak yakıt tasarrufu ve emisyon azaltımı sağlamak için bir dizi teknolojiye sahiptirler.

mild hibrit teknolojisi

Mild hibrit araçlar, motoru çalıştırmadan önce kısa bir süre için elektrik motoru kullanarak aracı hareket ettirmek için düşük voltajlı bir bataryayı kullanırlar. Bu, aracın hızlanması sırasında motorun daha az güç üretmesine ve böylece daha az yakıt tüketmesine yardımcı olur. Mild hibrit araçlar, frenleme sırasında da elektrik motorunu kullanarak enerji geri kazanımı yaparlar. Bu enerji, bataryayı şarj etmek için kullanılır ve hareket esnasında geleneksel motora destek vererek aracın yakıt tüketimini azaltır.

Mild hibrit araçlar, tam hibrit araçlardan daha az yakıt tasarrufu sağlarlar, ancak yine de geleneksel benzinli veya dizel araçlara göre daha az emisyon üretirler. Ayrıca, mild hibrit teknolojisi, daha düşük maliyetli olduğu için tam hibrit araçlardan daha uygun fiyatlı olabilir. Son yıllarda hemen herkes tarafından duyulan ve günlük hayatta daha sık karşılaşılan Mild hibrit teknolojisi, birçok otomobil üreticisi tarafından benimsenmektedir ve giderek daha yaygın hale gelmektedir. Mild hibrit teknolojisini kullanan ve ülkemizde de satışa sunulan pek çok farklı markada araç bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir