LPG Tankı Ne Zaman Değiştirilir? Tankın süresi ne kadar?

Ülkemizde trafikteki LPG’li araç sayısı her geçen gün hızla artıyor. Dizel araç fiyatlarında yaşanan fiyat artışları ve aynı şekilde benzin fiyatlarında yaşanan artışlar, araç sahiplerini LPG’li araç kullanmaya yönlendiriyor. Yeni araç alımlarında LPG’li araç satışlarının fazlalığı da bu durumu destekler mahiyette. LPG’li araçların benzinli ve dizel araçlara göre muayenede daha fazla noktadan kontrole tabî tutulduğunu hemen söyleyelim. Zira LPG’li araçların bakım ve kontrolleri yeterli şekilde yapılmadığında risk doğurmaktadır. Tüm bunları birlikte değerlendiren LPG’li araç kullanıcıları LPG hususunda pek çok şeyi merak etmektedir. Bu soruların başında LPG tankının ne zaman değiştirilmesi gerekir, LPG tankının ömrü ne kadar, LPG tankı değişim süresi nedir gibi pek çok soru geliyor.

Araç muayene istasyonlarında titizlikle muayeneden geçirilen LPG’li araçların belli bir süre zarfında LPG tanklarının değişimi şart. Muyanede bu durum mutlaka ama mutlaka kontrol ediliyor. Peki LPG tanklarının değişim süresi kaç yıl?

LPG tanklarının değişim süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yılı dolan LPG tanklarının yenisi ile değiştirilmesi zorunluluktur. Bu değişimin yapılmaması halinde ilgili aracın muayeneden geçebilmesi mümkün değildir. Bu şekilde LPG sistemli araçların güvenlikleri sağlanmaktadır.

LPG tanklarının kaç yıllık olduğu nasıl anlaşılır?
LPG tanklarının üretim yılları tankın üzerinde yazılıdır. LPG tankı üretildiğinde üzerine basılan bu tarih bizim muayenede kontrolde esas alınacak olan tarihtir. Durumu kısaca şöylece açıklayalım.

3 yıl önce üretilen bir tankı satın alarak montajını yaptıran bir araç sahibinin o tankı yenisi ile değiştirmek için kalan süre 7 yıldır. Ben tankı yeni taktırdım, benim on yıllık sürem var diye düşünen bir kişi, hataya düşmüş olacaktır. Burada önemli olan tankın montaj tarihi değil, tankın üzerinde yer alan üretim tarihidir.

Bu sebeple üretim tarihi eski olan LPG tankı satın alan araç sahipleri montajın üzerinden on yıl geçmese bile tankı değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu sebeple satın alınan LPG tanklarının üretim tarihleri mutlaka incelenmeli, eski tarihli LPG tankları tercih edilmemelidir. Bu şekilde yapılacak yanlış tercihler hem zaman hem de para kaybı demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir