LPG Taktırılan Araca Muayene Yaptırmak Gerekir mi, LPG Montajı Sonrasında Muayenede Neler Gerekir?

Gün geçtikçe artan akaryakıt fiyatları, benzinli araç kullanıcılarını kara kara düşündürürken pek çok sürücü de çareyi aracına LPG taktırmakta buluyor. Bu sayede yakıt giderleri biraz daha aşağıya çekilmeye çalışılıyor. LPG taktırmak konusunda bir kısım sürücüler kararsız kalıyorsa da ülkemizde LPG li araç sayısı oldukça fazla ve giderek artmaya da devam ediyor.

Benzinli araçlarda LPG montajı yapıldıktan sonra araca muayene yaptırmak gerekip gerekmediği yönünde akıllarda soru işaretleri oluşuyor ve bu sorular sık sık gündeme getiriliyor. Peki lpg taktırılan bir araca yeniden muayene yaptırmak gerekir mi? Gelin bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Benzinli araçlara LPG taktırılması araçta tadilat kapsamına girmektedir. Bu husus Araç İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmeliğin Müsaade Edilen Talimatlar maddesinde belirtilmektedir. Araçların yakıt sistemlerinde yapılacak olan tadilatlar da ister LPG olsun ister CNG olsun bu yönetmelik kapsamında sayılmaktadır.

Bir aracın muayenesi yeni dahi yaptırılmış olsa yapılacak olan LPG yada CNG montajı sonrasında aracın tekrar muayeneye girmesi gerekmektedir. LPG veya CNG montajı sonrasında yapılacak olan muayene ücreti de yine periyodik araç muayene ücreti ile aynıdır. LPG montajı sonrasında muayene yaptırılmaması halinde araç muayenesizmiş gibi işlem görecektir.

LPG veya CNG montajı sonrasında muayeneye götürülmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ruhsat, trafik sigortası, montaj tespit raporu veya yakıt sistemi montaj belgesi, Türkiye Şoförler ve otomobilciler Federasyonuna bağlı odalardan EK-1 Belgesi getirilmelidir. LPG veya CNG montajı sonrasında yaptırılacak olan muayeneye getirilmesi gereken belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen linki takip ediniz.

Son bir hususu not olarak belirtmek istiyoruz. LPG veya CNG li araçların muayene gelirken yakıt tankı üzerinde yer almakta olan etiketteki tüm bilgilerin açık bir şekilde okunabilir olması gerekmektedir. Tüm bu belirtilen hususları aracınızı tadilat muayenesine götürmeden önce mutlaka tamamlayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir