Para Cezası Bulunan Aracın Muayenesi Yapılır mı?

Araç muayenelerinde muayene istasyonuna giden araç ile ilgili trafik cezası olup olmadığı hususu plaka numarasından sorgulanır. Sorgulama sonucunda ödenmemiş trafik cezası bulunması halinde aracın muayene işlemi yapılmaz. Aracı muayeneye getiren kişiye aracın para cezasının ödenmesi gerektiği, aksi halde bu şekliyle muayene işleminin yapılamayacağı bildirilir ve muayene isteği eksiklik sebebiyle geri çevrilir.

Para cezası ödenen araç tekrar muayeneye getirildiğinde aracın plakasından yeniden borç sorgulaması yapılır ve trafik cezasına ilişkin bir borç yoksa muayene işlemine devam edilir. Aksi taktirde aracın muayenesi yine yapılmayacaktır. Kısacası plakada gözüken trafik para cezası araçların muayenelerinin yapılmasına engel teşkil etmektedir.

Burada bir hususun altını da çizmeden geçmeyelim. Trafik para cezalarının son ödeme tarihleri bulunmaktadır. Son ödeme tarihi henüz gelmemiş olan trafik cezaları için muayene işlemi engellenemeyecektir. Örneğin tarafımıza kesilen trafik para cezasının son ödeme tarihinin 20 Haziran olduğunu varsayarsak, bu ceza aracın 20 Haziranda muayene yaptırılmasına engel olmayacaktır. Zira son ödeme tarihi henüz geçmediği için para cezası ödenmemiş para cezası olarak düşünülmeyecektir.

Ancak 21 Haziran itibariyle son ödeme tarihi 20 Haziran  olan bir trafik cezası muayeneye engel olacaktır. Ödenmemiş Trafik Para Cezası bulunan bir aracın muayenesi yapılabilir mi sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Konu hakkında başkaca aklınıza takılanlar var ise yorum bölümünden sorularınızı ve görüşlerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.