Kışın Yazlık Lastikle Muayene Yapılır mı?

Kışın yazlık lastikle muayene yapılır mı, kış mevsiminde yazlık lastik bulunduğunda araç muayeneden kalır mı gibi sorular, kış mevsiminde yazlık lastik kullanan, aracını muayeneye bu şekilde götürmek zorunda kalan araç sahipleri tarafından merak edilen sorulardır. Bu hususta merak edilenleri, kışın yazlık lastik kullanılan araçların muayeneden geçip geçemeyeceğini yazımızda açıklamaya çalışacağız. Ancak buradan şunu belirtmek isteriz ki araç muayeneden geçsin geçmesin kış mevsiminde yazlık lastikle trafiğe çıkmak kazaya davetiye çıkarmak demektir. Mevsime uygun lastik kullanımı hayati öneme sahiptir.

Öncelikle araç muayenesi esnasında hangi kusurların ağır kusur, hangi kusurların hafif kusur sayıldığını bilerek buna göre önlem almak ve eksiklikler var ise gidermek aracın bir seferde muayeneden geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Konuyu lastikler açısından hemen ele almak istiyoruz.

kışın yazlık lastikle muayene

Araç muayenesi esnasında lastikler kesinlikle kontrol edilmektedir. Ancak bu kontrolde aracın lastiğinin kışlık veya yazlık olup olmadığına bakılmaksızın lastiklerin diş derinlikleri ölçülmektedir. Bunun yanı sıra muayene esnasında lastiklerde hasar bulunup bulunmadığı, lastiğin jant ile uyumlu olup olmadığı, önde bulunan iki lastiğin veya arkada bulunan iki lastiğin birbiri ile aynı olup olmadığı dikkatlice kontrol edilir. Yönlü lastiklerin dönüş yönleri de muayenede kontrol edilen hususlardandır. Bu şartları taşımayan lastikler sebebiyle araç muayenede ağır kusurlu sayılmakta, bu eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi istenilmektedir.

Araç cinsine göre lastik derinliklerinde değişkenlik bulunmaktadır. Örneğin binek araçlar için belirlenen minimum diş derinliği 1,6 mm olarak belirlenmiştir. Bu derinliğin altında kalan lastikler muayene esnasında ağır kusurlu sayılmaktadır. Bu şekilde muayeneye gidildiğinde, araç lastikler yüzünden muayeneden geçemeyecek ve tekrar muayenesine girmek durumunda kalacaktır. Lastik diş derinlikleri aracın yol tutuşu ile doğrudan ilişkilidir. Ayrıca frenleme esnasında diş derinliği az olan araç daha fazla kayma yaşayacaktır. Bu durum, sürüş güvenliğini doğrudan etkileyen bir faktördür.

Kışın yazlık lastikle muayene için istasyona götürülen araç muayeneden geçer mi?

Aracın kış mevsiminde yazlık lastiklerle muayene götürülmesinde bir sakınca yoktur. Muayene istasyonunda aracın lastiklerinin yazlık mı kışlık mı olduğuna bakılmaz sadece diş derinliği ölçülür. Burada önemli olan kesinlikle aracın lastiklerinin diş derinliği ile yukarıda saydığımız yapısal uygunluk ve yeterliliktir. Diş derinliği yeterli olan, bahsettiğimiz şartlar yönünden bir sıkıntısı bulunmayan yazlık lastikler ile muayeneye kışın götürülen araçlar sıkıntısız bir şekilde muayeneden geçmektedir. Zaten binek araçlarda kış mevsiminde kışlık lastik kullanımı zorunlu da değildir. Ancak sürüş güvenliği açısından kış mevsiminde kışlık lastik kullanmak oldukça önemlidir. Konu hakkındaki açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir