Kırık Far Muayeneye Engel mi?

Kırık far muayeneye engel mi, farı kırık araç muayeneden geçer mi, çatlak far muayeneye engel olur mu, farı buğu yapan araç muayeneden geçer mi, soluk far muayeneye engel olur mu gibi aracın far sistemleri ile ilgili tarafımıza pek çok soru geliyor. Biz de farlara ilişkin olarak muayene esnasında hangi kusurların muayeneye engel olduğunu hangilerinin ise aracın muayeneden geçmesine engel olmayacağını yazımızda cevaplıyoruz.

Kırık Far Muayeneye Engel mi? Farı kırık araç muayeneden geçer mi?

Aydınlatma sistemleri Tüvtürk istasyonlarında araçlarda hassas bir şekilde kontrole tabi tutulan aksamların başında geliyor. Kırık farlar da durumlarına göre ayrı ayrı değerlendiriliyor. Başka bir deyişle farda bulunan kırık veya çatlak aracın aydınlatmasını direkt olarak olumsuz bir şekilde etkilemiyorsa bu durumda araç hafif kusurlu olarak muayeneden geçebiliyor. Ancak farda bulunan kırıklık veya çatlaklık aracın aydınlatmasına olumsuz yönde etki ediyorsa, farlardan gelen ışık salınımını fazlaca etkiliyorsa bu durumda araç ağır kusurlu sayılmakta ve muayeneden geçememektedir. Yani fardaki kırık veya çatlak yüzeysel ve aydınlatmayı etkilemiyorsa veya çok hafif etkiliyorsa aracınız hafif kusurlu sayılarak muayeneden geçecektir.

Fardaki buğu muayeneye engel mi?

kırık far muayeneye engel mi

Far içerisinde bulunan buğu ve sıvı olup olmadığı yine muayene esnasında tüvtürk teknisyenlerince çok yakından ve titizlikle kontrol edilmektedir. Far içinde herhangi bir şekilde su bulunması halinde araç ağır kusurlu sayılmakta ve muayeneden kalmaktadır. Yine araç farlarında buğu bulunması halinde de araç ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecektir. Farlarında buğu bulunan araç sahiplerinin kuru havalarda muayeneye gitmeleri halinde farlarda buğu olmayacağından muayeneden geçebilirler. Ayrıca araç farlarının aşırığı derecede soluk olması, renginin aydınlatmayı engelleyecek derecede kararmış olması veya karartılmış olması da aracın muayeneden geçmesine engel olacak nedenlerdendir. Ancak burada şu hususa dikkat edilmesi gerekir ki aydınlatma sistemleri sürüş güvenliği açısından hayati öneme haiz mekanizmalardır. Aydınlatması olması gerektiği gibi çalışmayan araç sahiplerinin güvenli bir sürüş için gerekli tamiratı yaptırmaları ve ihmal etmemeleri oldukça önemlidir.

Yukarıda çatlak, kırık ve buğu veya su bulunan farların durumlarına değindik. Ancak zaman zaman muayene istasyonlarında aynı durumun farklı değerlendirilebildiği yönünde araç sahipleri tarafından yapılan yorumlara rastlayabiliyoruz. Bu durum da bize, muayene teknisyenlerinin şahsi değerlendirmelerine neticesinde aynı aracın muayeneden kalabileceğini veya geçebileceğini gösteriyor. Gerek sürüş güvenliğinin sağlanması, gerekse işin muayene esnasında şansa bırakılmaması açısından kırık, çatlak veya buğu yapan farların değiştirilmesi, tamiri mümkün olanların ise tamir ettirilmesi sonrasında muayene gidilmesi daha doğru olacaktır. Aydınlatma sistemlerinde bulunan arızaların muayeneye engel olup olmadığı yönündeki yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir