Kaportası Göçük veya Hasarlı Araçlar Muayeneden Geçebilir mi?

Tüvtürk muayene istasyonlarında araçların muayenesine esas olan, araç güvenliğini tehlikeye düşürebilecek durumların tespit edilmesidir. Bu tespitlerin ardından eksikliklerin tamamlatılarak aracın yeniden muayeneye getirilmesi talep edilmektedir.

Araçlarda bulunan kaporta göçüğü, kaporta paslanması, renk atması gibi sadece görsel manada bozukluğu bulunan araçlar muayeneden rahatlıkla geçmektedir. Aracın muayeneden geçememesi için büyük göçükler, kapıların açılıp kapanmasına engel olacak derecede göçükler ve aracın sürüş güvenliğini etkileyen yapısal sorunlar bulunması gerekir. Burada bir önemli hususu da hemen belirtelim. Araçların özellikle alt kısımlarında yer alan paslanmadan kaynaklı çürük ve kopma gibi araç bütünlüğünün bozulması durumunda araç muayeneden geçememektedir.

Sürüş güvenliğini bozan bu gibi durumlarda aracın kopan aksamlarının tamir ettirilmesi ve güvenli bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde gerekli tamirat ve tadilat işlemlerinin ardından araçlar yeniden muayeneye sokularak aksaklıkların giderilip giderilmediği, usulüne uygun tamiratının yapılıp yapılmadığı TÜVTÜRK istasyonunda görevliler tarafından kontrol edilir.

Kapıların açılmasına engel olacak derece göçükler muayeneye engel teşkil eder.

Araçta yer alan kapı, bağaj kapağı, kaput kapağı, yakıt deposu kapağı gibi açılıp kapanan aksamların aracın muayeneden geçebilmesi için sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Saydığımız bu aksamlarda yaşanan kapanma sorunları aracın muayeneden geçmesine engel olacaktır. Bu gibi sorunları bulunan araçların muayeneye götürülmeden önce mutlaka tamir işlemlerinin tamamlanması gerekir. Aksi taktirde araç muayeneden geçemeyecektir. Bu durumda araç sahibi muayeneden geçemediği gibi yine de tamiratını yaptırmak zorunda kalacaktır. Böyle bir durumda ekstra zaman kaybı ile karşılaşılacaktır.

Yazımızı kısaca özetleyecek olursak araçta yer alan ancak sürüşe engel teşkil etmeyen kaporta kabarmaları, çatlaklar, çizikler, boya atması, renk solması, kaportada göçük bulunması, tampon çatlakları gibi aksaklıklar aracın muayeneden geçmesine engel değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir