Güneş Yanığı Olan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Güneş yanığı olan araç muayeneden geçer mi diye merak eden araç sahipleri bu sorusuna yanıt arıyor. Güneş yanığı özellikle yaşı ilerlemiş araçlarda sıklıkla görülen olumsuz bir durum olarak araç sahiplerinin karşısına çıkıyor. Koyu renk araçlarda daha sık görülen bu sorun muayene esnasında arabanın durumunu etkiliyor mu bu soruya yanıt veriyoruz.

Güneş yanığı olan araç muayeneden geçer mi?

Güneş yanığı veya aracın boyasının soluk olması muayene esnasında araçlarda kontrol edilmemektedir. Sadece aracın güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde çürük bulunan araçlar, alt kısımda herhangi bir sebepten oluşmuş delik veya aşırı çürüme bulunan araçlar muayeneden geri çevrilmektedir. Bu şekilde olan araçlar muayeneden geçememektedir. Ancak sadece güneş yanığı bulunan araçlar muayeneden geçmektedir. Güneş yanığının aracın muayeneden kalmasına bir etkisi yoktur. Güneş yanığı sadece aracın kozmetik görünümünü etkileyen olumsuz bir durumdur. Tüvtürk resmi internet sitesinde de güneş yanığının kusur sayıldığına ilişkin herhangi bir bildirim bulunmamaktadır. Araçta ağır kusur sayılan ve muayeneye engel olan eksiklik ve sorunları buradan inceleyebilirsiniz.

güneş yanığı olan araç

Araçlarda güneş yanığı neden oluşur? Araçlarda güneş yanığı aracın yaşının ilerlemesi ile birlikte boyanın aşınması, benzinliklerde araçların temizliği için kullanılan köpüklerin aşırı kimyasal olması ve boyayı aşındırması, mevsim koşulları altında sürekli çok soğuk ve yazın güneş ışığına direkt olarak maruz kalma sonucunda oluşmaktadır. Özellikle koyu renk araçlarda sıklıkla karşılaşılan güneş yanıklarının en büyük sebebinin güneş ışıkları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir ki bazı yeni model araçlarda da güneş yanığı ve vernik soyulması görülebilmektedir. Aracın yaşının fazla olmaması halinde bu durum fabrikasyon bir hataya işaret edebilir. Pek çok markada bu gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu gibi bir durumda yetkili servise başvuru yapılarak durum tespiti yapılmalı, aynı marka ve model araç sahipleri ile durum kıyaslaması yapılarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bunun sonucunda da olası bir fabrikasyon hata durumunda aracın boyasının yenilenmesi veya aracın yenisi ile değiştirilmesi gibi çözümler marka tarafından sunulabilmektedir.

Boyasız güneş yanığı tamiri edilir mi? Güneş yanığının farklılıkları mevcuttur. Bazı araçlarda (en sık karşılaşılan durum) vernik yanığı ile karşılaşılırken bazı araçlarda ise boya yanığı bulunmaktadır. Vernik yanığı olan araçlara yanan verniğin kimyasal çözelti ile soyularak parlatılması ve akabinde seramik kaplama uygulaması yapılarak aracın eski parlaklığına kavuşturulduğu durumlar mevcut. Ancak seramik kaplamanın belli bir ömrü olduğu düşünüldüğünde bu uygulamanın çok da kalıcı bir çözüm olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kaliteli seramik kaplamaların fiyatları oldukça yüksektir. Araç sahipleri istemese de güneş yanığının en kalıcı çözümü aracın boyanmasıdır. Zaten zaman içinde aşınan boyanın yenilenmesi aracın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Zira vernik soyulması ve güneş yanığı sonrasında araçta çürüme ve paslanma durumları görünmektedir. Bu aşamadan sonra araca müdahale kaçınılmazdır.

Güneş yanığı nasıl engellenir? Güneş yanığından korunmak için öncelikle araç seçerken beyaz renk tercih edilmelidir. Bunun haricinde aracın kapalı alanlarda muhafaza edilmesi, özellikle aşırı sıcaklarda aracın sürekli güneş altında bırakılmaması, bırakılacaksa da aracın iç ısısının dengelenmesi için camların karşılıklı olarak hafif aralık şekilde bırakılması güneş yanığını engellemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca araca boya bakımı yapılması, seramik kaplama vs.gibi uygulamalarda aracın boya ömrünü uzatan etkenlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir