Engelli Aracının Muayenesi Ücretli mi?

Engelli aracının muayenesi ücretli mi diye merak edenlerin sayısı epeyce fazla. Son yıllarda artan araç fiyatlarında en büyük rolü oynayan ÖTV sebebiyle, engelli vatandaşlar adına araç alımlarında büyük artış yaşanıyor. Bu durum zaman zaman çeşitli kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. Bu yazımızda engelli aracının muayenesi ücretli mi sorusuna kısaca cevap verecek, dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Tüvtürk muayene istasyonlarında muayenesi yapılacak tüm araçlarda olduğu gibi, engelli adına kayıtlı araçlarda da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35. maddesine göre, o sene belirlenen araç muayene ücreti kadar muayene ücreti tahsil edilmektedir. Yani engelli adına kayıtlı araç ile engelsiz bir vatandaş adına kayıtlı aracın muayene ücretleri yönünden arada bir fark bulunmamakta. Her iki durumda da normal muayene ücreti tahsil edilmektedir.

mavi renkli engelli birey işareti

Tüvtürk’ün tüm muayene istasyonlarında muayene ile hizmet verilmektedir. Araç muayenesi için randevu oluşturarak gelen sürücülerin araç muayeneleri de yine bu randevu doğrultusunda planlanarak yapılmaktadır. Araç muayene randevusu alırken engelli adına kayıtlı araçlarda 7 gün içinde randevu önceliği hakkı tanınmaktadır. Böylelikle engelli araç sahipleri için araç muayene işlemi bir nebze olsun kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır.

Tüvtürk istasyonlarında araç muayene ücretleri peşin olarak tahsil edildiğinden engelli adına kayıtlı araçlar muayeneye getirilirken bu hususa dikkat edilmesi gerekir. Araç muayenesinde kredi kartı kabul edilmediği için muayene işlemlerinde zaman zaman mağduriyetler yaşanabilmektedir. Bu tarz mağduriyetlerle karşılaşmamak için araç muayenesine hazırlıklı gitmek önem arzetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir