El Freni Tutmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

El freni tutmayan araç muayeneden geçer mi, el freni çalışmayan araç sahipleri ne yapmalı? El freni ağır kusur mu yoksa hafif kusur mu? El freni araç muayenesinde kontrol ediliyor mu? Araç muayenesinde el frenine bakılıyor mu? Bu ve bunun gibi araç muayenesinde el frenine dair merak edilen ve sıkça sorulan sorulara yazımızda yanıtlar veriyoruz. Sizin de el freniniz tutmuyorsa yazımız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

El freni tutmaması ağır kusur mu hafif kusur mu?

El freni araç muayene istasyonlarında muayene teknisyenlerince itina ile kontrol edilen sistemlerin başında gelmektedir. Aracın durdurma sistemi içerisinde yer alan el freni sistemleri, tüm fren sistemi ile birlikte kontrol edilmektedir. El freninin tutmaması ise ağır kusur sayılan eksiklikler içerisinde yer almaktadır. El freninin sadece hiç tutmaması değil yeteri kadar tutmaması veya fren gücünün belirtilen değerlerde olmaması da aracın muayenede ağır kusurlu sayılmasına neden oluyor. Bu sebeple araç sahibinin el freninde normalin dışında bir durum hissetmesi durumunda, işi şansa bırakmadan muayene öncesinde aracın el freni için teste sokulması ve arıza tespit edilmesi halinde arızanın tamirini yaptırması muayene tekrarına kalınmaması için oldukça önemlidir.

El freni tutmayan araç muayeneden geçer mi?

el freni tutmayan araç muayeneden geçer mi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi aracın el freninin yeteri kadar tutmaması, el freni gücünün belirtilen değerde olmaması veya el freninin hiç tutmaması ağır kusur kapsamında sayılmaktadır. Bu nedenle “el freni tutmayan araç muayeneden geçer mi” sorusunun cevabı “hayır geçemez” şeklinde olacaktır. El freni araçlarda hayati öneme haiz mekanizmalardan bir tanesidir. El freninin çalışmaması demek, aracın park halindeyken kontrolsüz bir şekilde boşta kalması veya aracın tüm yükünün aracın şanzıman sistemi üzerinde kalması demektir. Boşta bırakılan veya sadece şanzıman üzerinde bırakılan araç, içinde şoför yokken yürüyerek kazaya sebebiyet verebilir. Kaza olmasa dahi sürekli aracın şanzımanı üzerinde bırakılan araç ağırlığı zaman içerisinde şanzıman arızalarına neden olacaktır. Bu nedenle el freni çalışmayan araçların sadece muayene için değil, araç güvenliğinin sağlanması ve araç sağlığı için mutlaka en kısa sürede tamir ettirilmesi gerekmektedir.

El freninde oluşan arızaların birçok sebebi olmakla birlikte el frenlerinde sıklıkla karşılaşılan birkaç arızayı şu şekilde sıralayabiliriz. El freni hiç çalışmayan araçlarda el freninin çalışmama nedeni genellikle el freni halatının kopmasından kaynaklanmaktadır. El freninin istenilen seviyede tutmaması veya aracı durdurmaması sorunu ise aracın fren balatalarının aşınmasından yada disklerin yıpranmasından kaynaklanmaktadır. Diğer bir sebep ise aracın fren merkezlerindeki arızalardır. Tüm bunlar yaygın el freni arıza sebepleri olsa da arızanın tam olarak tespiti için aracın usta tarafından incelenerek arıza tespitinin yapılması gerekmektedir.

Tüvtürk tarafından ağır kusur sayılan eksikliklerin ve arızaların hangileri olduğunu öğrenmek için lütfen linki tıklayınız. Ağır kusur sayılan hususlara ilişkin bilgi almak için daha önceki yazımıza bu linkten erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir