Eksik Bijonla Araç Muayene

Eksik bijonla araç muayene yapılır mı, eksik bijon muayeneden geçer mi, eksik bijonlu arabanın muayenedeki durumu nedir diye pek çok soru soruluyor. Biz de bu yazımızda muayene esnasında bijonlara yönelik yapılan kontroller doğrultusunda sorulanlara net cevaplar vermeye çalışacağız.

Eksik Bijonla Araç Muayene

Eksik bijonla araç muayene yaptırmak isteyen araç sahipleri araçlarının muayeneden geçip geçmediğini merak ediyor olsa da esas olan öncelikle güvenliğe dikkat etmektir. Eksik bijon ile ilgili olarak güvenlik noktasından bakıldığında aracın güvenli bir sürüş sağlamayacağını belirtelim. Zira aracın yükü ve niteliği baz alınarak bijon aralığı, bijon sayısı ve buna benzer teknik ayarlamalar matematiksel hesaplamalara göre yapılmaktadır. Bu durumda eksik olan bir bijon tüm hesabı altüst etmekte ve güvenli sürüşü ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle eksik bijonla aracın kullanılmaması en doğru davranış olacaktır. Tüvtürk tarafından yapılan tüm kontroller aracın sürüş güvenliğini sağlamak üzere olduğundan ve buna göre incelemeler yapıldığından bijonlar da muayenede önem arzetmektedir.

eksik bijonla muayene

Tüvtürk tarafından ağır kusur sayılan tüm eksiklikler ve hatalar aracın muayeneden geçmesine engeldir. Bu bağlamda bijon ile ilgili hususlarda Tüvtürk teknisyenleri oldukça titiz davranmaktadır. Hatalı bijon civataları Tüvtürk tarafından ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Yine hatalı bijon somunları da ağır kusur sayılmaktadır. Bijon civatalarının olmaması, bijon somunlarının olmaması veya bijon civatalarının kopması ağır kusur sayılmaktadır. Bijonlarla ilgili bu eksiklik, hata ve arızalar mevcut ise aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir.

Tüm bu hususlar ışığında araç muayene öncesinde araç bijonlarında gözle ve elle yapılacak kontrollerde eksiklik veya arıza tespit edilmesi halinde öncelikle bu arızaların giderilmesi sorunsuz bir muayene için yerinde bir davranış olacaktır. Ayrıca bijonlar araçlarda sürekli hareket eden aksamda bulunduğundan sadece muayene öncesinde değil zaman zaman ele kontrol edilmelidir. Böylelikle zaman içerisinde araçta olabilecek bijon kırılması, bijon kopması, bijonun gevşemesi gibi olumsuzluklar kısa sürede tespit edilerek sürüş güvenliğinin devamlılığı sağlanabilecektir.

Araçlarda ağır kusur sayılan diğer eksiklikler ve arızalarla ilgili inceleme yapmak için daha önce paylaşmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene randevusu olmak ve diğer konular hakkında inceleme yapmak için linki takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir