Ehliyete Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama işlemi günümüzün en çok merak edilen konularının başında yer alıyor. Özellikle araç muayene işlemleri öncesinde sürücü belgesine yazılan cezaların araç muayenesine engel olup olmayacağı hususu sıkça araştırılıyor. Bu hususta ayrı bir başlık altında soruya detaylıca cevap vereceğiz. Bu yazımızda ise sürücü belgesine veya bizzat şahsın kendisine yazılan trafik cezalarının internet üzerinden ne şekilde sorgulanabileceğine ve öğrenilebileceğine değineceğiz.

yeşil üniformalı trafik polisi

Araç plakası dışında yazılan trafik cezalarının başında, ehliyete yazılan cezalar geliyor. Devlet kurumlarının pek çok işleminin e devlet kapısı üzerinden sunulmasının avantajı burada da kendisini gösteriyor. Kişinin fiili olarak vergi dairesine ya da Emniyet Müdürlüğüne giderek ehliyetine ceza yazılıp yazılmadığını, şahsı adına trafik cezası kesilip kesilmediğini sormak yerine e devlet üzerinden sorgulama yapmak mümkün. Teknoloji sayesinde kişilerin adlarına yazılan trafik cezalarını sorgulamak için yapılması gereken ise bir e devlet şifresine sahip olmak. Bu şifreyi edindikten sonra e devlet üzerinden gerekli sorgulamayı yapmak mümkün hale geliyor.

E devlet üzerinden sürücü belgesine ve şahsa yazılan trafik cezası sorgulama hizmeti kullanılarak, kişiler adına kayıtlı sürücü belgesinin detayları görüntülenebileceği gibi kişinin kendi adına kayıtlı sürücü belgesine veya şahsına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezaları sorgulanabilmekte. Bu sayede zaman kaybının önüne geçilmekte, devlet hizmetlerinde yaşanacak yığılmalar engellenmektedir.

Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama işlemi için veya kişinin kendi adına yazılan trafik cezası bulunup bulunmadığını e devlet üzerinden sorgulamak için linki takip edebilirsiniz. Açılacak olan sitede, e devlet kapısı üzerinden giriş yapıldıktan sonra arama sütununa “ceza” anahtar kelimesini girdiğinizde sorgulama ekranına kısa yoldan erişim sağlayabilirsiniz. Bu ekrana erişmek için dilerseniz kurumlar sekmesinden Emniyet Genel Müdürlüğünü seçerek “sürücü belgesi ve şahsa yazılan ceza sorgulama” sekmesinden de işleminizi tamamlayabilirsiniz.

sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama ekran görüntüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir