Egzoz muayenesinde nelere bakılır?

Egzoz muayenesinde nelere bakılır sorusu, egzoz muayenesi yaptıracak araç sahipleri tarafından egzoz muayenesi öncesinde merak edilmektedir. Egzoz muayenesine yönelik bu sorulara cevap olmasını umarak hazırladığımız yazımızda, egzoz muayenesinde nelere bakılacağı, nelere dikkate edilmesi gerektiği, egzoz muayene ücretlerinin ne kadar olduğu, egzoz emisyon ölçümlerinin Tüvtürk istasyonları dışında yaptırılıp yaptırılamayacağı gibi konulara değineceğiz.

egzoz muayenesinde araca alttan bakılırken

Egzoz muayenesinde nelere bakılır?
Egzoz muayenesinde özellikle muayene Tüvtürk istasyonunda yaptırılıyor ise muayene daha detaylı yapılmaktadır. Egzoz muayenesinde egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlaklar, bağlantı noktalarındaki delinmeye varacak derecedeki yoğun korozyonlar ve kopmalar ve katalitik konvertörlü yeni nesil araçlardaki konvertörlerin sağlamlıkları kontrol edilmektedir. Ayrıca egzozdan çıkan dumanın içeriği de cihaz yardımıyla kontrol edilerek araç egzozundan standart değerin üzerinde salınım yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir.

Egzoz muayenesinde nelere dikkat edilmeli?
Egzoz muayenesine gidilmeden önce muayene istasyonları tarafından kontrol edileceği için egzoz üzerinde özellikle gözle görülür mahiyetteki çatlaklar, delikler, bağlantı noktalarındaki kopmalar gibi olumsuzluklar kontrol edilmeli, herhangi bir problem gözlenmesi halinde bu parçaların tamiratları ve değişimleri sağlanmalıdır.

Tüvtürk istasyonları dışında egzoz muayenesi yaptırılır mı?
Tüvtürk araç muayene istasyonları dışında egzoz muayenesi yapan özel muayene istasyonları bulunmaktadır. Bunlar da tıpkı Tüvtürk gibi egzoz muayenesi yapmaya yetkilidir. Dileyen araç sahipleri bu istasyonlarda da araçlarının egzoz muayenelerini rahatlıkla yaptırılabilir. Hatta bu tarz istasyonlarda egzoz muayenesi yaptırmak zaman açısından tasarruf sağlayabilir. Tüvtürk muayene istasyonlarında egzoz muayenesi için randevulu çalışılmadığından zaman zaman yoğunluk yaşanabilmektedir.

2020 egzoz muayene ücretleri ne kadar egzoz muayenesi uzun sürer mi?
2020 yılı için tüm muayene istasyonlarındaki egzoz muayeneleri 80 TL’dir. Egzoz muayenesinden tek seferde sıkıntısız bir şekilde geçebilmek için muayene öncesinde gerekli fiziki kontrolleri yapmak önemlidir. Egzoz muayenesi genel itibariyle muayeneye başlanmasıyla birlikte 15-20 dakikada sonuçlanmaktadır. İstasyonun yoğunluğuna göre bekleme süresi değişecektir.

Egzoz muayenesi yaptırmak için ne gerekir?
Egzoz muayenesine götürülecek aracın tescil belgesi (ruhsat) ile ilgili kişinin T.C kimlik numaralı kimlik belgesinin (ehliyet veya pasaport) götürülmesi yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir