Dizel Araçlar Kalkacak mı Dizel Araçlar Yasaklanabilir mi?

Dizel yakıtlı araçlar ülkemizde sağladıkları yakıt ekonomisi bakımından oldukça rağbet görüyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ise her geçen gün dizel araçların kısa süre içerisinde piyasadan kalkacağının sinyalini vermeye devam ediyor. Dev ülkelerin Hükümetlerinden birbiri ardına gelen açıklamalar dizel araçların yakın zamanda yasaklanacağını gösteriyor.

Peki dizel araçlar gerçekten doğaya ve sağlığa zararlı mı?

Bu sorunun cevabını ülkemizde arayan sayısı oldukça az. Doğadan ziyade insanlar ceplerinden çıkacak olan parayı hesaplıyor ancak doğaya verilen büyük zararlar maalesef çoğu zaman düşünülmüyor. Gelişmiş ülkelerde yapılan geniş çaplı araştırmalarda çevre kirliliğinin % 60 oranında dizel araçların egzos emisyonlarından kaynaklandığı sonucuna varılmış. Zaten dizel araçların ağır metal atıklar içerdiği de bilinen bir gerçek.

Yakın zamanda medyada büyük otomotiv devlerinin kısa süre içerisinde otomobillerde dizel araç üretimini durduracağını mutlaka okumuşsunuzdur. Dünyamızda yaşanan küresel ısınmayı büyük ölçüde tetikleyen egzoz emisyonları için  otomotiv devleri de harekete geçmiş durumda. Geleceğin motorlarının elektrikli motorlar olacağını iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde büyük bir değişim yaşanacak gibi duruyor.

Son dönemde bu konuya bir örnek de Almanya Leipzig’de Federal İdare Mahkemesinden geldi. Mahkeme yoğun şekilde hava kirliliği yaşanan şehirlerde dizel motorlu araçlara yasak getirilebileceği yönünde bir karara imza attı.  Tabi ki bu karar Almanya’nın tamamını ilgilendirmiyor. Hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde dizel araçlar için yasak getirilebileceğine hükmetmiş durumda.Dizelde yasakların kademeli olması öngörülüyor. Ancak öyle görünüyor ki bu durum ileride büyük ülkeler tarafından gündeme gelecek önemli konular arasındaki yerini almış.

Ülkemizde bu konuda bir karar alınması şu an için çok mümkün görünmüyor. Zira, piyasada kullanılan araçların pek çoğu dizel motora sahip. Ayrıca ülkemizde dizel araçlar halen oldukça revaçta. Zaten bu yönde atılması planlanan bir adımdan dahi bahsedilmiyor.

Sonuç olarak ülkemizde dizel araçların yasaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Son yıllarda yaşanan akaryakıt zamları ile birlikte akaryakıta büyük meblağlar ödemek zorunda kalan vatandaşlar tercihini daha küçük motorlu araçlardan yana kullanırken LPG kullanımı ise oldukça artmış vaziyette.

Çevre kirliliği konusu elbetteki üzerinde dikkatlice kararlar alınması gereken hassas bir konu. Çünkü üzerinde yaşanabilecek başka bir dünya mevcut değil. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için mutlaka geniş çaplı çalışmalar yapılmalı diye düşünüyoruz. Siz de bu konu hakkındaki fikirlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir