Camı Çatlak Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Araç muayene esnasında aracın pek çok aksamı özellikle hayati önem taşıyan aksamları inceden inceye kontrol edilmekte, bu parçalar içerisinde yıpranmış veya standartların altına düşmüş parçalar var ise bu tür araçlar muayeneden geçememekte ve bu eksikliklerin giderilmesi istenilmektedir.

Bu kapsamda camı çatlak olan araçlar muayeneden geçebilir mi sorusu son zamanların en çok sorulan soruları arasında yer almakta. Bu soruya hemen cevap verelim. Camı çatlak olan araçlar (görüş açısını engellemeyecek derecede olanlar) bu seneye kadar muayeneden hafif kusurlu olarak geçebiliyordu. Ancak son dönemde camı çatlak olan araçlar muayenede ağır kusurlu sayılmakta ve camın değiştirildikten sonra tekrar muayeneye getirilmesi istenilmektedir.

Aracın camındaki çatlağın sürücünün görüş açısını engelleyip engellememesine bakılmaksızın camın değişimi istenilmektedir. Bu husus pek çok kişinin canını sıksa da aslında yapılan bu uygulama araç içerisinde yolculuk eden tüm yolcuların can güvenliği için oldukça elzem.

Size ne arkadaş çatlak camın ne zararı var boşu boşuna insanları masrafa sokuyorsunuz diyenleriniz mutlaka olabilir. Ancak çatlak camın ne gibi zararı olabileceğini hemen kısaca belirtelim. Çatlak camlar dışarıdan gelecek herhangi bir darbeye karşı direncini yitirdiği için gelmesi olası ikinci bir darbede kolay bir şekilde kırılma ihtimali taşımakta. Kırılan cam da aracın kaza yapma olasılığını artırmaktadır.

Bu sebeple siz siz olun kendiniz için,  sevdikleriniz için camı çatlak olan araçla yolculuk etmeyin ve ilk fırsatta araç muayene gidecek olsa da gitmeyecek olsa da güvenliğiniz için camınızı mutlaka yenileyin. Unutmayın alınacak küçük önlemler yaşanması olası büyük kazaları önleyebilir.

Konuyu toparlayacak olursak, çatlak bulunan camınızı aracınızı muayeneye götürmeden önce mutlaka yenisi ile değiştirin. Camdaki çatlağın küçük yada büyük olması farketmez muayeneden geçebilmesi için değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir