Çakar Lamba Bulunan Araç Muayeneden Geçer mi?

Çakar lamba bulunan araç muayeneden geçer mi diye merak edenlerin sayısı hayli fazla. Trafikte çakar lamba kullanan araç sayısının fazlalığı kadar çakar lamba kullananlardan şikayetçi olan sürücülerin sayısı da hayli fazla. Trafik içerisinde seyreden sürücüleri adeta taciz edercesine sıkıştıran ve üzerinde çakar lamba bulunan araçların pek çoğu esasen kanunen izin verilen araçların dışında bulunuyor. Bu durum da pek çok kargaşaya sebebiyet veriyor.

Son zamanlarda artan şikayetler ve yaşanan olumsuz olaylar sonucunda 1 Kasım 2019 itibariyle düzenlemeye gidildi ve kanunen izin verilen araçlar dışında çakar kullanımı tamamen yasaklandı. Trafik ekipleri tarafından takibi yapıldığında izinsiz çakar lamba kullanımı tespit edildiğinde yüksek meblağlarda ceza kesilmekte. Kanunen izin verilmeyen resmi araçlarda kullanılan çakarlara da yine aynı şekilde ceza uygulanmakta.

çakar muayeneden geçer mi

İzinsiz çakar lamba kullanımının önüne geçmek için bir düzenleme de araç muayenelerine getirildi. Kanunen izin verilen araçlar dışında üzerinde çakar lamba bulunan araç muayeneden geçememekte. Bu durumdaki araçların çakar bulundurması ağır kusur kapsamında değerlendirilerek bu aksesuarların söktürülmesi istenilmektedir. Böylece izinsiz çakar kullanımı yüksek oranda önlenmektedir. Araçlarda bulunan çakarların yasal olup olmadığı muayene esnasında ilgili trafik birimleri tarafından düzenlenmiş, söz konusu lambaların takılmasına izin verildiğini belirten veya ifade eden belge istenerek, ya da izinli araçlar arasında yer aldığına dair bilginin elektronik tescil kayıtlarında yer alıp almadığı kontrol edilerek denetlenmektedir. Konu hakkında Tüvtürk’ün ilgili sayfasına buradan erişebilirsiniz. 

Her ne kadar kanunen yasaklansa da trafikte hala izinsiz çakar kullanan araçlara zaman zaman rastlanılmakta. Sürücüler olarak kanunen izin verilen araçların ayırt edilmesi amacıyla tasarlanan çakar lambaların genel araçlarda kullanılması trafikte çeşitli sıkıntılara sebebiyet vermekte hatta kazalara bile neden olmaktadır. Bu sebeple trafikte bilinçli olmak ve sivil araçlarda, kanunen yetkisi olmayan resmi araçlarda çakar lamba kullanmamak önem arzetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir