Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi?

Bir araca yazılan ceza ikinci aracın muayenesini engeller mi, birden fazla araç sahipleri bu şekliyle araçlarının muayenesini yaptırabilir mi? Bahsetmiş olduğumuz bu soru sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen soruların başında geliyor. Biz de bu yazımız ile birden fazla araç sahiplerinin bu sorusuna yanıt veriyoruz.

Birden fazla araca sahip olan kişiler araçlarını muayeneye götürürken diğer araçları üzerindeki cezanın muayeneye engel olabileceği konusunda endişeleniyor. Bu şekilde aracı bulunan kişilere bu hususta endişelenilecek bir şey olmadığını hemen belirtelim. Zira yazılan cezalar aracın plakasına yazıldığı için bir araca yazılan trafik cezası kişinin diğer aracının muayenesine engel olmamaktadır. Başlığa göre cevap verecek olursak; Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi ? Hayır engellemez. Dolayısıyla plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunmayan araç gönül rahatlığı ile muayeneye götürülebilir.

bir araçtaki ceza ikinci aracın muayenesini engellemez

Belirtmiş olduğumuz detaya rağmen ikna olmamış araç sahipleri var ise olaya şu şekilde bir teyit yolu belirtmek isteriz. Örneğin kişinin A ve B olmak üzere iki aracı olduğunu, A aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunduğunu, B aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunmadığını ve B aracının muayeneye götürüleceğini varsayalım. Araç muayene randevusu almak için B aracının gerekli bilgileri Tüvtürk randevu alma ekranı vasıtası ile sisteme girildiğinde aracın plakasına göre ceza bilgileri sistem üzerinden otomatik olarak kontrol edilecek ve sorgu sonucu ekrana yansıtılacaktır. Bu sorgulamada B aracının plakasına yazılan bir ceza bulunmadığı taktirde randevu alma işlemi B aracı için sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla A aracına yazılan trafik cezasının B aracının muayenesi için randevunun alınması esnasında görünmemesi, B aracının sorunsuz olarak muayeneye götürülebileceğinin göstergesidir.

Konuyu kısaca anlatarak sonlandıracak olursak; Kişinin birden fazla aracının bulunması halinde dikkat edilmesi gereken nokta muayeneye götürülecek aracın cezasının bulunmamasıdır. Kişinin diğer araç veya araçlarında ceza bulunması, cezası bulunmayan araç için muayenede engel teşkil etmemektedir. Yine kişinin kendi adına yazılan trafik cezaları da “örneğin kırmızı ışıkta geçme” aracın muayenesinin yaptırılmasına engel teşkil etmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir