Baskı Balata Biten Araç Muayeneden Geçer mi?

Baskı balata biten araç muayeneden geçer mi sorusunu zaman zaman araç sahipleri sitemiz üzerinden tarafımıza sormaktadır. Bunun dışında araç muayenesi için hazırlanan araç sahipleri de baskı balatası biten veya bitmeye yakın araçlarının muayeneden sorunsuz olarak geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Biz de bu yazımızda baskı balatası biten veya bitmeye yakın olan araçların araç muayeneden sorunsuz olarak geçip geçmeyeceğine cevap vereceğiz.

baskı balata biten araç

Daha önceki yazılarımızda belirtmiş olduğumuz üzere araçlardaki kusurlar ağır kusur ve hafif kusurlu olarak nitelendirilmektedir. Ağır kusur sayılan hususlar aracın muayenesine engel olmaktadır. Öncelikle araç muayenesi esnasında aracın tüm aksamı eksiksiz bir şekilde muayene edilmemekle birlikte belli başlı aksamlar muayeneden geçirilmektedir. Bu aksamlar içerisinde baskı balata bulunmamaktadır. Yani baskı balatanın durumu muayene edilmemektedir. Ancak burada şunu belirtmek gerekir ki baskı balatası tamamen bitmiş araç zaten yürümez. Bu sebeple baskı balatası tamamen bitmiş aracın muayeneye gitmesi mümkün değildir. Şayet araçtaki baskı balata son raddeye gelmiş iken araç muayeneye götürülmüş ve araç muayene esnasında hareket etmeyecek şekle gelmişse bu durumda araç muayeneden geçemez. Bu durumdaki bir araçla zaten trafiğe çıkmak da mümkün olmayacaktır. Aracın baskı balatasının muayenede bitmesi de aslında çok olası bir durum değildir.

Muayene esnasında aracın baskı balatasının bitik olup olmadığı, baskı balatanın mevcut durumunun ne şekilde olduğu muayene teknisyenlerince kontrole tabi tutulmayacaktır. Bu sebeple baskı balata biten araç muayeneden geçer mi sorusunun cevabı “evet geçer” şeklinde cevaplandırılabilir. Araçtaki tüm kusur ve eksikliklerin aracın muayeneden geçip geçmeyeceğine endekslenmemesi ve eksik ve kusurların buna göre giderilmesi oldukça yanlış bir tutumdur. Zira baskı balatası bitmek üzere olan bir aracın sürücüsünü nerede ve ne zaman yolda bırakacağı belli olmaz. Bu durumda araç sürücüsü ve içindekiler mağduriyet yaşayacaktır. Bunun için araçta bulunan eksik ve aksaklıklar zaman geçirmeden giderilmelidir.

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden muayeneye ilişkin detaylı bilgi edinmek için kurumun resmi internet sitesine şuradan erişim sağlayabilirsiniz. Araç muayenesi hususunda ağır kusur sayılan eksiklikler hakkında sitemiz üzerinden bilgi almak için linki takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir