Başkası Adına Kayıtlı Araç Muayenesi

Başkası adına kayıtlı araç muayenesi nasıl yapılır? Bu soru genellikle kafa karışıklığına sebep oluyor. Başkasının aracını muayene ettirmek durumunda kalan kişiler muayenenin nasıl gerçekleştirileceğini merak ediyor. Biz de yazımızda bu hususta yapılması gerekenleri kısaca anlatacağız.

Bir kişi bir ayda sahibi olmadığı kaç aracı muayeneye götürebilir?

başkası adına kayıtlı aracı muayene ettiren adam

Bu sorunun iki farklı cevabı bulunuyor. Öncelikle yetki belgesi olmadan bir kişi, bir ayda adına kayıtlı olmayan bir adet aracın muayenesini hiçbir belgeye ihtiyaç olmadan gerçekleştirebilir. Aynı takvim ayı içerisinde, kişi adına kayıtlı olmayan ikinci bir aracın muayenesini yaptırmak isterse, bu durumda noterde yetki belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Noterde düzenlenecek vekaletnamenin aslının muayene esnasında ibrazı gerekmektedir. Vekaletnamede geçerlilik süresi var ise, ilgili kişi tarafından araç muayenesi bu süre içerisinde yaptırılabilir. Bu süre dolduktan sonra kişi aracın muayenesini yaptırmaya yetkili olmayacaktır. Araç muayenesi için noterde hazırlanmayan, haricen tanzim edilen yetki belgesinin geçerliliği yoktur. (gerçek kişi adına kayıtlı araçlarda)

Noterde yetki verilirken nelere dikkat edilmelidir?

Başkası adına kayıtlı araç muayenesi için, aynı ay içerisinde kendi adına kayıtlı olmayan, birden fazla aracın muayenesini yaptıracak olan kişi adına düzenlenecek vekaletnamede kişinin isim soyisim ve T.C kimlik numarası mutlaka yer almalıdır. Vekaletname düzenlenirken birden fazla aracı bulunan aynı kişi aynı vekaletnamede birden fazla kişiye yetki verebilir. Yetkili kılınan kişilerin isimlerinin ve kimlik numaralarının tamamının yetki belgesinde yer alması gereklidir.

Ruhsat sahibi olmayan kişi, sahibi başka bir gerçek kişi olan aracı muayeneye götüreceğinde şu hususlara azami dikkat göstermelidir. (tüzel kişiye ait araçlarda durum farklılık gösterecektir.) Öncelikle aracı muayeneye götürecek kişi T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesini yanında bulundurmalıdır.

Kişi muayeneye ilk götürdüğü aracın olası bir tekrar muayenesini, herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan yaptırabilmektedir. İlk muayenesini yaptırmadığı aracı, tekrar muayenesine götüren kişi ise o ay içerisindeki vekaletnamesiz muayene hakkını doldurmuş sayılmaktadır. Belgesiz muayene ettirilen aracın farklı türdeki tüm muayeneleri aynı ay içerisinde vekaletnamesiz olarak yaptırılabilmektedir. Bu hususta Tüvtürk resmi internet sitesindeki açıklamalara buradan erişebilirsiniz.

Aracın ruhsat sahibi tarafından yahut yetki verdiği başkası tarafından muayeneye götürülmesi esnasında muayeneye gidilecek olan istasyonun randevu ile çalışıp çalışmadığı teyit edilmelidir. Randevulu hizmet veren araç muayene istasyonlarına mutlaka randevu alınarak gidilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir