Arıza lambası yanan araç muayeneden geçer mi

Arıza lambası yanan araç muayeneden geçer mi diye merak eden araç sahipleri için bu yazımızda konuyu açıklığa kavuşturmayı amaçlıyoruz. Zira arıza lambası yanan araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürecekleri zaman bu soruyu sıklıkla soruyor. Bu hususta biz de gerekli açıklamaları yaparken konu hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara da değineceğiz.

Araçların muayeneden kalması ya da geçmesi araçtaki kusurların ağır kusur veya hafif kusur olup olmadığına bağlıdır. Ağır kusur sayılan kusurların araçlarda bulunması halinde araç muayeneden geçemezken, hafif kusur sayılan kusurların araçta bulunması aracın muayenesine engel olmayacaktır. Arıza lambası yanan araçlarda da durum aynıdır. Arıza lambasının kaynağı özellikle aracın güvenlik donanımına yönelik bir arıza ise bu durumda arızanın giderilmesi gerekmektedir. Zira muayene esnasında araçta fiziki kontrol yapılırken arızanın tespiti ile birlikte araç muayeneden geri çevrilecektir. Burada geri çevirmenin nedeninin arıza lambasının yanması değil, arıza lambasının işaret ettiği güvenlik donanımındaki arızanın kendisi olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

arıza lambası muayeneye engel mi

Arıza lambası yanan araçlarda bilgi ekranı muayeneye tabi değildir. Yani Tüvtürk teknik ekipleri kontrollerini aracın bilgisayarı üzerinden yapmamaktadır. Bu nedenle arıza lambasının yanması aracın muayenesine engel değildir. Yani arıza lambası yanan araç muayeneden geçer mi sorunun cevabı göreceli olarak evet geçer şeklindedir. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi, ekrana yansıyan arıza, şayet güvenlik donanımına yönelik bir arıza ise arıza ekranı muayenede kontrol edilmese dahi fiziki kontrolde ekrana bildirimi yansıyan arıza tespit edileceğinden araç muayeneden geçemeyecektir. Bu sebeple araç sahiplerinin arıza lambasını yakan arızanın kaynağını öğrenmesi ve ona göre muayeneye gitmesi daha yerinde bir hareket olacaktır. Bu sayede bir kerede yapılacak muayene için birkaç defa araç muayene istasyonuna gitmek zahmetinden kurtulmuş olacaktır.

Arıza lambaları araçların otokontrol sistemleridir. Bu sayede araçta meydana gelen arızalar daha fazla büyümeden fark edilerek giderilebilmektedir. Ayrıca güvenlik donanımlarında meydana gelen arızalar sürüş güvenliğini etkileyeceğinden bilgi ekranına yansıyan her arıza bildirimi yok sayılmamalı, mutlaka yakından takip edilmeli ve gereken müdahale yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki araç muayene işlemlerinin zorunlu kılınmasının sebebi trafik güvenliğini sağlamaktır. Arıza lambaları da aracın güvenlik elemanları olarak tasarlanmışlardır. Bu sebeple arıza lambaları yakından takip edilmeli, gerekli tamirat ve müdahaleler zaman geçirilmeden yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir