Araçtaki İlk Yardım Setinde Bulunması Gereken Malzemeler

Araçta olası bir kaza esnasında ilk yardım yapılması ve kişilerin hayatlarının kurtarılabilmesi için son derece önemli olan ilk yardım setleri, maalesef toplumumuzda muayene esnasında araçta bulundurulması gereken materyaller olarak algılanmakta.

Bu durum elbette son derece yanlış. Araçta bulunması gereken ilk yardım seti içerisindeki malzemeler kaza esnasında olası yaralanmalarda ihtiyaç duyulabilecek hayati önem taşıyan malzemelerdir. Bu malzemeleri araç muayene malzemesi olarak görmek son derece yanlıştır.

Öncelikle ilk yardım setinin araçta bulunmaması henüz ağır kusur olarak sayılmamakta,  aracın muayeneden geçmesine henüz engel teşkil etmemektedir. Ancak 26301 sayılı yönetmeliğe göre araçta bulunması gereken ilk yardım çantasında bulundurulması zorunlu olan malzemelerin mevcut olmaması halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili hükümlerine göre ceza uygulandığını da belirtelim.

Yazımızın yayın tarihi itibariyle ilgili yönetmeliğe göre araçtaki ilk yardım çantası içerisinde neler bulunması gerekiyor hemen sıralayalım. 3 adet üçgen sargı bezi, 1 adet flaster (2 cm x 5 mm), 10 adet çengelli iğne, 1 adet paslanmaz makas, 10 adet yarabandı, 2 adet cerrah eldiven, 1 adet alüminyum yanık örtüsü, 1 adet otomatik turnike (50 cm örgülü), 2 adet büyük sargı bezi ( 10 cm x 3-5 m), 1 kutu Gaz Kompresi (10 cm x 10 cm 50 lik kutu), 1 adet Esmark Bandajı (3 cm), 1 adet Antiseptik Solüsyon ( 50 ml), 1 adet El Feneri

Görüldüğü üzere yönetmeliğe uygun bir ilk yardım setinin araçta bulunması halinde aracın kaza yapması durumunda ihtiyaç duyulabilecek hemen her malzeme araçta el altında olacaktır. Bu durum hayat kurtarmak açısından oldukça önemlidir. Bu hayatın bazen sevdiklerinizin bazen de sizin hayatınız olabileceğini lütfen unutmayınız.

İlk yardım setine sadece muayene esnasında araçta bulunması gereken bir ekipmanmış gibi bakmak yerine hayat kurtaran ekipmanlar olarak bakılması ve araçlarda her daim bulundurulması oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir