Araçta Ruhsata Çift Renk İşletme

Araçta ruhsata çift renk işletme işleminin nasıl yapıldığını merak eden pek çok kişi bu sorunun yanıtını arıyor. Özellikle aracında küçük değişiklikler yapmak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan yollardan bir tanesi tavanı piano black folyo ile kaplatmak. Güneş yanığı sebebiyle tavanı kaplatan araç sahibi sayısı da hayli fazla. Durum böyle olunca özellikle muayene esnasında aracın çift renk olması sebebiyle muayeneden geçememe durumu ortaya çıkıyor.

çift renk işletme için bekleyen üç araç

Tüvtürk araç muayenesi esnasında ruhsatta yer almayan aracın orijinal renginden farklı renge sahip kaplamalar veya boyalar sebebiyle araç ağır kusurlu olarak nitelendiriliyor. Bu durum aynı zamanda online olarak devletin ilgili kurumlarına bildiriliyor. Aracın muayeneden sorunsuz geçebilmesi için araçtaki bu değişikliğin eski haline getirilmesi veya ruhsata işletme işlemin yapılması gerekiyor.Değişikliğin kalıcı olması için değişikliğin ruhsata işletilmesi zorunlu. Aksi taktirde araç muayeneden geçememektedir.

Araçta renk değişikliği veya araçta ruhsata çift renk işletme nasıl yapılıyor?

Aracın geçerli bir muayenesi varsa bu durumda muayene istasyonuna başvuru yaparak bu durum tespit ettirilir. Tespit elektronik ortamda Tüvtürk tarafından devletin ilgili kurumlarına online olarak bildirilir. Muayene istasyonunca yapılan bu tespit için ücret talep edilmemektedir. Bu aşamadan sonra kişi notere başvurarak ruhsatın değişim işlemini gerçekleştirir (ruhsat değişiminde gerekli ücretin ilgili bankalara yatırılması gerekmektedir). Bu aşamadan sonra tekrar muayene yaptırmaya gerek yoktur.

Ancak aracın geçerli bir muayenesi yoksa bu durumda araç muayene sokulur. Muayenede renk değişikliği tespit edilir ve araçtaki değişikliğin ruhsata işlenmesi veya eski haline getirilmesi belirtilerek tekrar muayenesine çağrılır. Araçta renk değişikliği ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Bu aşamadan sonra yine notere başvuru yapılarak aracın ruhsatı değiştirilir.

2020 araç ruhsatı değiştirme ücreti (noter) 224,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret değişiklik yapacak kişi tarafından yatırılacaktır. Aracın rengi ile ruhsattaki rengin birbirini tutmaması halinde ağır kusurlu kabul edilerek muayeneden geçemeyen araç, ruhsatın değişimi sonrasında tekrar muayenesine götürülerek muayene işlemi sorunsuz olarak tamamlanır. (araçta başkaca kusur bulunmaması koşuluyla)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir