Aracın Muayene Tarihi Dolmadan Önce Muayenesi Yaptırılabilir mi?

Periyodik araç muayenelerinde aracın muayenesinin bitimi beklenmeli mi yoksa aracın muayene tarihi dolmadan önce araç muayene ettirilebilir mi sorusu sık gündeme gelen sorulardan bir tanesi olmuştur. Bu hususta kafası karışanlar var ise yazımızı mutlaka okumalı.

Aracın muayene tarihi gelmeden önce muayene ettirilebilmesi pek tabi mümkündür. Muayene tarihinin dolmasına yakın bir zamanda (birkaç gün önce) yaptırılması halinde bu hususun hiçbir dezavantajı  bulunmamaktadır. Ancak muayenenin çok da erken yaptırılmaması araç sahibinin avantajına olacaktır. Çünkü son muayene tarihi dolmamış olsa dahi periyodik muayene tarihi muayenenin yaptırıldığı gün itibariyle başlayacaktır.

Bu hususa hızlıca bir örnek verelim. Örneğin periyodik olarak yılda bir muayeneye giren aracı baz aldığımızda son muayene tarihi 25 Mayıs 2020 itibariyle bitecek olan bir aracın 20 Mayıs 2020 de muayenesi yaptırıldığı taktirde aracın bir sonraki periyodik muayene bitiş tarihi yine 20 Mayıs şeklinde olacaktır. 20 Aralıkta aracın muayenesinin yaptırılması son muayene tarihinin 5 gün öne kaymasına neden olacaktır ve bir sonraki muayeneyi beş gün daha erken yaptırmak gerekecektir.

Bu sebeplerle araç muayenesi yaptırılırken her ihtimale karşın muayenenin son güne bırakılmaması ile birlikte araç muayenesinin birkaç gün haricinde daha erken yaptırılmaması daha yerinde olacaktır. Aracın muayenesi için randevu alma esnasında bu hususun göz önünde bulundurulması uygun bir hareket olacaktır.

Aracınızı muayeneye götürmeden önce lütfen eksikliklerinizin olup olmadığı hususunda gerekli kontrollerinizi yapınız ve eksik bulunan hususları muayeneye aracınızı getirmeden önce mutlaka tamamlayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir