Aracın Kilometresinin Düşürülüp Düşürülmediği Nasıl Anlaşılabilir?

Son zamanlarda yaşanan Ötv artışları ikinci el araçlara olan ilgiyi bir hayli artırdı. Piyasada ikinci el araç sayısı da oldukça fazla. Ancak ikinci el araç alarak ekonomi yapmak isteyenlerin başına gelen olumsuz olaylar ikinci el araç alma konusunda insanları daha temkinli davranmaya itiyor.

2. el araç piyasasında en çok karşılaşılan sıkıntılardan bir tanesi araçların kilometresi ile oynanması. Nedir bu araçlarda kilometre oynanması hikayesi diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Fazla kilometre yapmış olan araçlar emsalleri arasında daha ucuza satılmaktadır. Çünkü araç diğerlerine göre daha fazla yıpranmış ve motor bakımları da ağırlaşmıştır. Dolayısıyla bu tarz araçların daha fazla arıza açma riskleri yüksektir ve bu sebeple de daha ucuza satılırlar.

Piyasada her alanda olduğu gibi bu alanda da dolandırıcılar iş başına geçerek kilometresi yüksek olan araçları satın alarak daha fazla karla satabilmek için kilometrelerini düşürmektedirler. Günümüzde mekanik kilometre sayacı ve dijital kilometre sayacı olmak üzere iki farklı kilometre sayaç türü bulunmaktadır. Bu iki sayaç türü de dışarıdan müdahalelere maalesef açıktır. Uygun donanımlar kullanılarak araçların kilometreleri istenilen seviyelere çekilebilmektedir.

Araç konusunda acemi olan ve yeterli incelemeyi yaptırmadan araç satın alan kişiler bu tarz araçları satın alabilmekte. Sonrasında kilometrenin düşürüldüğünün anlaşılması ise işleri daha karmaşık hale getirmekte. Özellikle iki üç kez el değiştiren bu tür araçlarda hukuki mücadelede silsile yoluyla dava açılması işleri zorlaştırırken kişileri de yormaktadır. Aracının kilometresinin düşürüldüğünün farkında olmadan aracını satan araç sahipleri de bazen zor durumda kalabilmektedir. Bu sebeple 2. el araç alım satımında noter satış sözleşmesine aracın satılırken mevcut kilometre bilgisinin yazılması satıcıyı ve alıcıyı koruyucu bir etki sağlayacaktır.  

Peki bu tarz sorunlarla karşılaşmamak adına ne yapmak gerekir,  kilometresi oynanan araç nasıl anlaşılır bu soruya cevap bulmaya çalışalım. Tüvtürk muayene istasyonlarında muayeneye giren araçların km bilgileri kaydedildiğinden öncelikle buralardan aracın km bilgisi talep edilebilir. Sonrasında araç üzerinde yapılacak kontrolde araç gerçek kilometresini ele verecektir. Kilometresi düşük olan ancak direksiyonu yıpranmış, vites topuzunda yıpranmalar bulunan, döşemeleri deforme olmuş araçların kilometresinin düşürülmüş olma ihtimali yüksektir. Bu tarz araçlardan ve piyasa değerinin altında fiyatla satışa sunulan araçlardan uzak durmak da önemlidir. Diğer bir önlem de  2.el araç satışı yapan kurumsal firmalardan araç almaktır. Ayrıca servis bakımlı araç satın almak da servisten kilometre bilgisini edinmeyi mümkün kılacaktır. Bu tarz araçların 2. el araç alımında tercih edilmesi kilometresiyle oynanmış araçlardan alıcıları uzak tutacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir