Araç Sahibinin Muayeneye Gelmesi Şart mı?

Araç sahibinin muayeneye gelmesi şart mı diye merak eden pek çok araç sahibi bulunuyor. Özellikle işyerinden izin almakta zorluk çeken araç sahiplerinin pek çoğu bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bu yazımızda sık sık akılları kurcalayan bu soruya cevap veriyoruz.

Araç sahibinin araç muayenesini yaptırmak için muayeneye gelmesi gerekmemektedir. Araç sahibinin muayene esnasında araç başında bulunma zorunluluğu yoktur. Araç sahibi dilerse aracını muayene için başkasına vererek muayenesinin yaptırılmasını sağlayabilir. Bu hususta bir engel bulunmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken detay, aracı muayeneye getirecek olan kişinin bir ay içerisinde birden fazla aracı muayeneye getirmemiş olmasıdır.

araç sahibi ile araç muayenesi yapan teknisyen

Araç muayenesi yaptıracak kişinin bir ay içinde birden fazla aracı muayeneye götürmesi halinde ikinci aracın muayenesini yaptırma şansı bulunmamaktadır. Bir kişi bir ay içerisinde adına kayıtlı olmayan sadece bir aracın muayenesini yaptırabilmektedir. Burada araç muayenesi için aracıları ortadan kaldırmak amaçlanmış olabilir ancak bu uygulama da araç muayenesi için vakti olmayan kişiler için sorun teşkil etmektedir. Pek çok kişinin araç muayenesi yaptırmak için ayıracağı zamanı olmayabilir. İleride bu hususta bir düzenleme yapılır mı bilinmez elbet ancak şu aşamada bir kişi ayda bir adet aracın muayenesini yaptırabilmektedir.

Bahsettiğimiz bu hususlar ışığında iş yoğunluğu sebebiyle veya başkaca sebeplerle aracını muayeneye götüremeyecek kişiler, araçlarının muayenesini başka bir kişiye yaptırabilir. Aynı takvim ayı içinde adına kayıtlı olmayan ikinci aracın muayenesini yaptırmak isteyen kişinin noterden vekaletname alması gerekmektedir. Dilenirse bu yol da kullanılabilir. Konu hakkında şuradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kişinin adına birden fazla araç bulunması halinde araç sahibi dilediği zaman araç veya araçlarının muayenesini yaptırabilir. Kendi adına kayıtlı araçların birden fazla olması muayene yapılmasına engel teşkil etmemektedir. Kendi adına kayıtlı tüm araçların muayenesini aynı takvim ayı içinde de olsa yaptırmak mümkündür. Bu konuda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Randevulu hizmet verilen araç muayene istasyonlarında randevusuz olarak muayeneye gidilmemesi gerekmektedir. Yazımızın sonuna geldiğimizde araç sahibinin muayeneye gelmesi şart mı diye merak edenlerin sorularını yanıtlamış oluyoruz. Tüm araç sahiplerine sorunsuz muayeneler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir