Araç Muayenesinde Kilometre

Araç muayenesinde kilometre bilgileri ne şekilde kayıtlara geçiyor, kilometre bilgisinin yanlış girilme ihtimali var mı, muayenede kilometre bir önceki muayeneden daha düşük olursa araç muayeneden geçer mi gibi sorular çokça gündeme getiriliyor. Biz de tüm bu sorulara yanıt buluyoruz.

Araç muayenesinde kilometre bilgisi araç her muayeneye girdiğinde sisteme kaydedilmektedir. Bu bilgiyi araç sahibi kendisi yazarak görevlilere vermektedir. Bu sayede olası hatalı bilgi girişlerinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Araç muayenesinde kilometre bilgisinin yazılması sayesinde araç kilometre bilgisinin düşürülmesinin önlenmesi hedeflenmektedir. Araç kilometre bilgisinin yanlış girilme ihtimali vardır. Gerek araç sahibinin kilometreyi yanlış bildirmesi gerekse kilometre bilgisini giren görevlinin bu bilgiyi yanlış girmesi neticesinde kilometre olduğundan farklı olarak kaydedilebilmektedir. Aracın kilometre bilgisinin muayenede fazla yazılması veya düşük yazılması ileride sorun teşkil edecektir.

Muayenede aracın kilometresi yanlış yazılırsa ne yapılmalı?

muayenede kilometre bilgisi

Araç muayenesinde kilometre bilgisinin olduğundan farklı yazılması gibi durumlarla zaman zaman karşılaşılmaktadır. Bu sebeple araç muayenesinden sonra aracın muayene raporu kontrol edilmeden imzalanmamalıdır. Özellikle kilometre bilgisi mutlaka kontrol edilmelidir. Kilometre bilgisinin hatalı yazıldığı daha sonradan farkedilirse vakit kaybedilmeden muayeneyi gerçekleştiren istasyona başvuru yapılarak bu hata yapıldığına ilişkin imzalı belge alınmalıdır. Bu belge ile birlikte Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğüne yazılacak dilekçe ile tramer kaydındaki kilometre bilgisi de düzeltilmelidir. Böylelikle hata tamamıyla düzeltilmiş olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus hatanın farkedildiği anda başvuru yapılarak hatanın bir an önce düzeltilmesini sağlamaktır. Aradan uzunca bir süre geçmesi halinde muayene istasyonu tarafından hatalı veri girişi yapıldığının kabul edilmeme ihtimali doğabilir.

Kilometresi düşürülmüş araç muayeneden geçer mi?

Kilometresi düşürülmüş araç muayeneden hafif kusurlu olarak geçmektedir. Kilometre bilgisinin bir önceki muayeneden daha düşük kilometreyle muayeneye girmesi halinde araç sahibi bu hususta sadece uyarılmaktadır. Başkaca bir işleme tabi tutulmamaktadır. Gösterge panellerinin değişimi vs.gibi durumlar göz önünde bulundurulduğu için bu gibi durumlarda araç hafif kusurlu sayılarak muayenesi yapılmaktadır. Ancak araçlarda kilometre bilgisinin düşürülmesi veya orijinalinden farklı hale getirilmesi dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Bu suçu işleyenler 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

Son yıllarda araçların kilometre bilgisi ile oynanması, özellikle yüksek kilometredeki araçların kilometre bilgisinin düşürülerek aracın daha kolay satılması ve daha yüksek fiyattan satılması için başvurulan hileli yollardan en sık karşılaşılanıdır. Bu nedenle araç muayene raporlarının atılmaması aracın kilometre bilgisinin orijinal olduğunu kanıtlamanın en kolay yollarından biridir. Siz de aracınızın kilometre bilgisinin orijinal olduğunu kanıtlamak isterseniz araç muayene raporlarını biriktirmeniz yeterlidir.

One thought to “Araç Muayenesinde Kilometre”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir