Araç Muayene Tekrarı Ücretli mi, Tekrar Muayenesi Kaç Gün İçinde Yaptırılmalı?

Muayene için gelen araçların yapılan kontrollerinde belirlenen kriterlere uymayan hususların tespit edilmesi halinde  belirtilen eksikliklerin tamamlanması ve ücretsiz olarak tekrar muayene yapılması için kendilerine 1 aylık süre tanınmaktadır. Aracın 1 aylık süre içerisinde eksikliklerini tamamlayıp tekrar muayenesine gelmesi gerekmektedir. 1 aylık süre geçirildikten sonra muayene tekrarına gelindiği takdirde, ücretsiz muayene tekrar hakkı kaybedilmiş olacak, dolayısıyla yeniden ücretli-genel muayene yaptırmak durumunda kalınacaktır.

Muayenesi yapılan araçlar, muayeneden geçemedikleri takdirde ücretsiz muayene tekrarı hakkı için muayenenin yapıldığı aynı muayene istasyonuna gitmek zorundadırlar. (Gezici istasyonlarda yaptırılan muayeneler hariç)

Gezici (mobil) istasyonlarda yapılan muayenelerin muayene tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi, gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da yapılabilmektedir.

Araç muayene tekrarında 1 aylık süre içerisinde tekrardan muayene ücreti ödememekle birlikte bu süre kaçırıldığında muayene ücreti tekrar alınmaktadır. Eksiklik tamamlanmadan 1 aylık süre sonrasında tekrar muayeneye gidildiğinde ilgili eksiklik sebebiyle araç yine muayeneden geçemeyecek aynı prosedür tekrarlanacaktır.

Araç muayene tekrarı yapanların 1 aylık süreye dikkat etmeleri gerekmektedir. Zira bir aylık tekrar muayene süresi hiçbir mazeret kabul edilmeksizin uzatılmamakta, yeniden süre tanınmamaktadır.

Son olarak başlıktaki sorunun cevabını kısaca özetleyecek olursak tekrar muayenesinin bir aylık süre içerisinde yapılması ücretsiz olup bunun haricinde tekrar muayenesi ücretli olacaktır. Tekrar muayenesinin süresi 1 aydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir