Araç Muayene Raporunu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Son düzenleme ile birlikte araç muayenesi bilgilerinin yer aldığı ruhsat yaprağı (motorlu araç trafik belgesi) 01/07/2017 tarihinden itibaren artık kullanılmıyor. (muayenesi devam edenler hariç) Yeni yapılan muayenelerde TÜVTÜRK tarafından verilen muayene raporunun ise her daim araçta bulundurulması ve sorulduğunda ibraz edilmesi gerekmekte.

Araç muayene raporunun kaybedilmesi halinde ise endişelenmeye hiç gerek yok. Zira araç muayene raporunun kaybedilmesi halinde araç yeniden muayeneye girmeyecek olup herhangi bir TÜVTÜRK muayene istasyonundan raporun yenisi çıkartılabilecektir.

Araç muayene raporunun kaybolması halinde yenisini çıkarmak için yapılabileceklerden bir tanesi de e devlet üzerinden raporun bir suretini bilgisayarınıza indirerek yazdırmak olacaktır. Araç muayene raporuna e devlet portalı üzerinden her zaman ulaşılabilmektedir. Bunun için gerekli olan e devlet şifresidir.

Araç muayene raporu üzerinde aşağıda da görüleceği üzere; muayene geçerlilik tarihi,rapor numarası, plaka numarası, şasi numarası, motor numarası, aracın muayeneye girdiğindeki kilometre bilgisi, aracın marka ve modeli, yakıt türü, lastik ebatı, muayene tarihi, araç grubu, kullanım amacı, tescil şekli, koltuk sayısı, trafiğe çıkış tarihi, tescil tarihi, aracın muayene sonucu ve araç hafif kusurlu geçmiş ise kusur derecesi ve kusur bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır.

ARAÇ MUAYENE RAPORU GÖRSELİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir