Araç Muayene Raporunu Araçta Bulundurma Zorunluluğu

Araç muayene raporu nedir? Araç muayene raporu, aracın muayene tarihi, muayeneden geçerken aracın durumu ve muayeneye ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı Tüvtürk istasyonunda görevliler tarafından düzenlenen rapordur.

Bahsini ettiğimiz araç muayene raporunun araçta bulundurulmasının artık bir zorunluluk olduğunu biliyor musunuz? 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklik sonucunda aracın son muayene edildiği tarihin, muayene geçerlilik tarihinin yer aldığı Motorlu Araç Trafik Belgesi uygulamadan kaldırılmıştır. Bunun yerine 01/07/2017 tarihinden itibaren araç muayene raporunun araçlarda bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir.

Araç muayene raporu, aracın muayeneye girdiği son tarihi ve aracın muayenesinin geçerlilik süresini içermektedir. Genellikle ruhsat içerisinde bulundurulan motorlu araç trafik belgesi de yeni muayene yapılan araçlarda uygulamadan kaldırılmıştır. Yeni muayene tarihi bu belgeye işlenmemektedir.

Muayene süresini henüz doldurmamış, muayene süresi halen devam eden araçlarda ise araç trafik belgesi yeni muayene yapılana kadar kullanılacaktır. Zira son muayene tarihi ve muayenenin geçerlilik süresi bu belgede yer almaktadır. Dolayısıyla bu durumda olan araçlar için yeni düzenleme düzenlemeden sonra ilk muayene yaptırılması ile birlikte geçerlilik kazanacaktır. Bu durumda olan bir aracın satın alınması halinde de yine yeni muayeneye kadar motorlu araç trafik belgesi kullanılacaktır.

Bu bilgiler ışığında olası kontrollerde sorun yaşamamak için yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra araç muayenesi yaptıranların araç muayene raporlarını her daim araçlarında bulundurmaları bir zorunluluktur.

Araç muayene raporunu kaybedenler herhangi bir araç muayene istasyonundan muayene raporlarını kolaylıkla alabilirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir