Araç Muayene Gecikme Cezası Hesaplama

Araç muayene gecikme cezası hesaplama işlemini aracının muayenesini zamanında yaptıramayan araç sahipleri merak ediyor. Özellikle iş yoğunluğu, aracın muayene tarihinin yanlış hatırlanması ve daha pek çok farklı sebeple araç sahipleri zaman zaman araç muayenelerini geciktirebiliyor. Peki geciken muayeneler için araç muayene gecikme cezası hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Araç muayene tarihi geciktirildiği taktirde geçerli son muayene tarihinden itibaren muayene ücretinin yanısıra, fazladan gecikme bedeli de tahsil edilmektedir. Tahsil edilen bu bedel Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır. Araç Muayene Gecikme bedeli son geçerli muayene tarihinden itibaren geçirilen her ay için % 5 olarak uygulanmaktadır. Bunu şu şekilde hesaplayabiliriz.

araç muayene gecikme zammı

Örneğin son geçerli muayene tarihi 01.01.2020 tarihi olan bir otomobilin 03.02.2020 tarihinde muayeneye götürülmesi halinde ödenecek bedel % 10 daha fazla olacaktır. Yani araç muayenesi iki ay geciktiği için %5+%5=%10 artış hesaplanacaktır. 2020 için otomobil muayene ücreti 342,20 TL olduğu için iki aylık gecikme için fazladan ödenecek miktar 34,22 TL olacaktır. Toplamda ödenecek miktar ise 342,20+34,22=376,42 TL olacaktır. Dilerseniz buradan Tüvtürk internet sitesine erişerek muayene gecikme bedelini otomotik olarak hesaplayabilirsiniz.

Aracın muayenesinin geciktirilmesi aylık olarak hesaplandığı için muayene tarihi ne kadar geciktirilirse ödenecek gecikme bedeli de aynı oranda artacaktır. Aylık % 5 lik gecikme bedeli artışı oldukça yüksek bir bedeldir. Bu sebeple, araç muayenesinin zamanında yaptırılması oldukça önemlidir. Muayene için daha fazla para ödemek istemiyorsanız aracınızı mutlaka zamanında muayeneye götürmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir