Araç Kilometre Bilgisi Sorgulaması Nasıl Yapılır, Aracın Kilometresi Nasıl Öğrenilir?

İkinci el araç alırken birçok kişinin ortak korkusu aracın kilometre bilgisinin değiştirilmiş olabileceğidir. Araç kilometre bilgisi aracın şasi numarası bilindiği taktirde çok yakın bir zamana kadar operatörlere sms atılarak kapsamlı bir şekilde sorgulanabilmekte idi. Ancak Yasal sebeplerle artık sahip olmadığınız bir araca ilişkin kilometre bilgisi sorgulaması yapılamamaktadır.

Aracımın kilometre bilgisini nasıl öğrenirim sorusuna ise şu şekilde cevap verelim. Araçlar her muayeneye girdiğinde kilometre bilgileri sisteme işlenmektedir. Aracın sizin adınıza tescil edildiği tarihten itibaren yaptırdığınız muayenelerdeki tüm kilometre bilgilerini Tüvtürk’ten öğrenebilirsiniz.

Ancak araç sizin adınıza kayıtlı olsa dahi aracın daha önceki sahipleri tarafından yaptırılmış muayenelerine ait kilometre bilgilerini ve araçla ilgili geçmişe dönük diğer bilgilerini Tüvtürkten öğrenebilmeniz mümkün değildir. Aracınızın kilometresi ile oynanıp oynanmadığını öğrenmek istiyorsanız bu hususta bir bilenden yardım almanız gerekecektir.

Aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği ile ilgili aracın iç mekanının yıpranıp yıpranmadığı, direksiyon simidinin yıpranıp yıpranmadığı veya vites topuzunda yada körüğünde yırtılmalar, kırılmalar olup olmadığı gibi birkaç ve basit etkili yöntem mevcuttur. Bu hususlara dikkat ederek aracın gerçek kilometresi hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak olası bir ihtilaf durumunda aracın daha önce yapılan muayenelerinde kaydedilen kesin kilometre bilgileri resmi yollardan resmi makamlarca ilgili kurumdan temin edilebilir. (örneğin mahkemelerce)

Yeri gelmişken aracın kilometre bilgisi ile oynanması, kilometre bilgisinin düşürülmesinin suç olduğunu ve bu suçun ağır cezaları olduğunu da belirtelim. Bu şekilde işlem yaparak araç satanlar, başkalarını mağdur edenler suçludurlar. Siz siz olun aracınıza daha fazla değer kazandırmak için başkalarını mağdur etmeyin, kendinizi de suçun içerisine atmayın.

Almış olduğunuz 2. el araçla ilgili olarak kilometrenin düşürüldüğünü öğrendiyseniz, aracı satın aldığınız kişi zararınızı karşılamaya yanaşmıyor ise hakkında suç duyurusunda bulunabilir aynı zamanda konu hakkında mahkemeye zararınızın tazmini için dava açabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz öncelikle aracı satın aldığınız kişi ile durumu konuşmanız ve konu hakkında suç duyurusunda bulunacağınızı bildirmeniz.

Zira kişiler sizin konu hakkındaki ciddiyetinizi anladıklarında bu tarz sorunları daha çabuk çözebilme imkanını elde edebilirsiniz. Satın aldığınız aracın kilometresi ile oynanmış olması, düşürülmüş olması aracınızın değerini düşüreceği gibi aracı satın alan kişiye karşı sizi sorumlu bırakabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir